t Zeeland een workshop 'Zie het licht, laat het donker'. De workshop is op 10 okto ber en bedoeld voor lokale en provinciale bestuurders, politici en ambtenaren. Onderwerp van gesprek is dat het goed mogelijk is om energiezuinig te belichten zonder dat er hinder ontstaat of de ver keersveiligheid en de sociale veiligheid in het geding komen. Medewerkers van de firma's Dynamicom en Philips en van Rijkswaterstaat en de Provincie Noord- Holland zullen de Zeeuwse bestuurders informeren over de nieuwste technieken om lichthinder te voorkomen. Tijdens de bijeenkomst wordt de eerder genoemde lichtbronnenkaart van Walcheren gepre senteerd met de top 10 van meest storen de lichtbronnen. Deze top 10 was mede mogelijk dankzij de enthousiaste mede werking van Wantijlezers op Walcheren die de enquête hebben ingevuld. Waarvoor dank. Nacht van de Nacht De nacht van zaterdag 29 oktober 2005 moet het hoogtepunt worden van de cam pagne "Laat het donker donker". Tijdens deze nacht verruilen we de zomertijd voor de wintertijd en hebben we een uurtje extra. Een mooi moment om tijdens deze Nacht van de Nacht een bezoek te bren gen aan de belevingsavonden die de ZMF dan organiseert op twee uitstekende loca ties: het Topshuis Neeltje Jans op de stormvloedkering en de watertoren van Axel in Zeeuws-Vlaanderen. Zie voor het programma de flyer in deze Wantij en de site www.laathetdonkerdonker.nl. Dit mag u eigenlijk niet missen! Dit jaar ligt de nadruk in de cam pagne op bewustwording en ver groting van het draagvlak. Volgend jaar wil de ZMF samen met de Provincie en vrijwilligers een kaart met de lichtbronnen in heel Zeeland maken. Vervolgens zal de milieufederatie de gemeen ten en bedrijven vragen maatrege len te nemen tegen onnodige ver storing van de duisternis ri f ben ik vanuit het kassengebied Westland naar Zeeland Bevlucht om daar mijn hobby amateurastronomie nog enigszins te Binnen beoefenen. Op sommige plekken is het inderdaad nog rede- k donker. Maar aan de horizon worden de lichtkoepels groter en koter. Als voorbeeld noem ik een in het voorjaar geplaatste reda- I ezuil nabij de A58/Sloeweg in Vlissingen. Deze wordt de hele lacht van onderaf verlicht met 8 zeer felle lampen. Het meeste :ht gaat langs de reclameboodschappen de nachthemel in en aagt zo bij aan de toenemende lichtkoepel van Vlissingen. Mijn chten bij de eigenaar, gemeente Vlissingen en twee lokale poli- ke partijen vonden geen gehoor." "Verschillende keren heb ik brieven geschreven naar de gemeente Middelburg over lichtvervuiling als gevolg van overlast van lantaarnpalen. Nooit is er een reactie gekomen. Wij wonen in een wijkje en om ons huis staan 5 lantaarnpalen, waarvan er 2 erg hinderlijk zijn. Het is zo licht dat het bij ons in de tuin en in huis nooit donker wordt, we kunnen in de tuin haast de krant lezen. We komen uit Friesland en woonden ook daar in de stad, maar daar ging, naar ik meen na 22.30 u., de helft van de lantaarnpalen uit." Melissa Ernst is bij de ZMF coördinator van de campag ne 'Laat het donker donker'. Foto's: Jan Koeman 5 WANTIJ Oktober '05

Wantij | 2005 | | pagina 5