Een avond op de Schelde Anke van der Geest Water.een boot en veel mensen: het recept voor een avond vol energie en sfeer. De Zeeuwse Milieufederatie ""'-H organiseerde een boottocht samen met t Duumpje en de - Steltkluut, twee natuurverenigingen in Zeeuws Vlaanderen. Het "doel" van de tocht was aandacht te Üc-Ar schenken aan de waardevolle natuur van de Westerschelde, maar ook aan het oprukkende kunstlicht in de nachtelijke duisternis. hHet werd een gezellige avond. Er werd gekeken en geluisterd en vooral veel (bij)gepraat. Voor de muzikale sfeer was de band 'Not James Dean' aangetrokken. Mensen van de Middelburgse sterrenwacht lieten mooie plaatjes over sterren en planeten zien. Op het achterdek stonden kijkers om zelf naar maan en sterren te turen. Halverwege de avond vertelde George Sponselee op het bovendek twee verhalen in dialect, dus grotendeels onverstaanbaar voor mijn Hollandse oren. Het ging onder andere over darinck delven (turf afgra ven), vervloekte zeemeerminnen en stalkjès (dwaallichtjes). Ik heb niet alles begrepen, maar houd alleen al van de sfeer die het vertellen met zich mee brengt. Projecten Vertegenwoordigers van ZMF, Vogelbescherming Nederland en het Zeeuws Landschap waren aanwezig om vragen te beantwoorden over de Westerschelde en het project dat deze organisaties hebben opgezet om aandacht te vragen voor de natuur van de Westerschelde: "De Schelde Natuurlijk". Verder werd voor eind oktober "de Nacht van de Nacht" aangekondigd. Dat is een project voor het behoud van de nachtelij ke duisternis in Zeeland en een verminde ring van lichtoverlast op wegen, rond (bedrijfs)gebouwen en kassen. In deze Wantij staat over beide projecten meer informatie. Vogels, wieren en duinvorming We vertrokken bij daglicht. Vanaf Terneuzen voer de boot door de geul tus sen Zeeuws-Vlaanderen aan de ene kant en achtereenvolgens langs de Mossel- banken, Lage Springer en Hoge Platen aan de andere kant. Spontane duintjesvor- ming op opgespoten baggermateriaal met hun eigen dynamiek van opbouw en afbraak en platen die belangrijk zijn voor vogels. Wieren en algen versnellen het opslibben, het elders geïntroduceerde Engels slijkgras neemt vervolgens de scep ter over. Getijden hebben nog veel invloed op de platen: de vogels die hier rusten (voor de betere spijsvertering) lopen vaak door naar de drogere delen. Dat doen ze in plaats van te vliegen, omdat lopen minder energie kost! Op de platen vindt ook duinvorming plaats en ook daar is een wisselwerking van opbouw en afbraak. De duinen op de westpunt van de Hoge Platen zijn al een paar winters droog gebleven. Via de noor delijke geul voeren we terug en kwam het gebrek aan duisternis in beeld door indus trie en gemeentelijke verlichting. De ZMF wil van de boottocht een traditie maken. Ik ga zó weer mee, maar dan is het hopelijk laag water en kan ik die mooie platen beter bekijken Anke van der Geest is lid van de Wantijredactie. 6 WANTIJ Oktober '05

Wantij | 2005 | | pagina 6