ZMF wil Zeeuws actieplan luchtkwaliteit Tjeu van Mierlo Zeeland moet zelf wat doen aan schonere en gezondere lucht, want lang niet alle vervuiling komt van ver. Van veel stoffen zoals fijn stof vluchtige stoffen en koolstof dioxide zijn de hoeveelheden die in Zeeland worden uit gestoten te hoog. Vuile lucht brengt de gezondheid V schade toe. De uitstoot van kool stofdioxide (C02) leidt tot het opwarmen van de aarde: het ver sterkte broeikaseffect. Om de gezondheid te beschermen is een Zeeuws actieplan nodig waar provincie en gemeenten hun schouders onder zetten. Europese norm De lucht in Zeeland is niet schoon. Van diverse stoffen zijn de concentraties zo hoog dat het lastig wordt om in 2010 de Europese norm te halen. Sommige stoffen komen van ver. Daar kun je vanuit Zeeland weinig tegen doen. Maar de bij drage van Zeeuwse C02-bronnen zelf is zo groot, dat hier actie nodig is. Hoewel er internationale afspraken bestaan om C02 terug te dringen, groeit de uitstoot in Zeeland jaarlijks met 4 procent. Dat is twee keer zoveel als het landelijke gemid delde. Dow in Teneuzen en Yara (het vroe gere Hydro Agri) in Sluiskil nemen hier van ruim 35 procent voor hun rekening. Doven fakkels Sommige stoffen vragen op basis van hun schadelijke eigenschappen "zeer ernstige zorg". De provincie stelt momenteel een Zeeuwse lijst op. Het beleid voor deze stoffen is om ze uit het milieu te weren, bijvoorbeeld de broomhoudende stoffen van Broomchemie. In de nieuwe bedrijfs milieuplannen van deze en andere bedrij ven verwacht de milieufederatie stappen om te hoge uitstoot terug te dringen. Alleen al het doven van de fakkels van Dow kan tientallen tonnen C02-verminde- ring opleveren. Smog Naast verontreinigingen die we over grote gebieden aantreffen, wordt de kwaliteit van de lucht ook bepaald door locale bronnen. Langs drukke verkeerswegen en in enkele Zeeuwse steden als Goes en Middelburg laat de luchtkwaliteit te wen sen óver. Voor fijn stof en stikstofdioxide (N02) is de luchtkwaliteit onder de maat. Die stoffen vragen bovendien om extra aandacht omdat ze samen met ozon ook bepalend zijn voor smog. Smog is vieze mistige lucht (smoke and fog) met grote nadelen voor de gezondheid. Zeeuwse maatregelen In augustus 2005 is een nieuw landelijk Besluit Luchtkwaliteit van kracht gewor den. Het geeft aan dat in gebieden met veel fijn stof en stikstofdioxide alleen gebouwd mag worden als de luchtkwali teit niet verder verslechtert. Als de lucht kwaliteit ter plekke wel verslechtert, zal in een ander gebied van de gemeente de luchtkwaliteit aanzienlijk beter moeten (zie ook rubriek Handhaving). De slechte luchtkwaliteit in de provincie en de nieu we landelijke regelgeving vragen om Zeeuwse maatregelen. Het is wenselijk dat Gedeputeerde Staten een actieplan voor de luchtkwaliteit in de provincie opstellen met maatregelen voor industrie, verkeer en vervoer over land en water, energiecen trales en de landbouw. Ook de Zeeuwse gemeenten kunnen dat voor hun eigen grondgebied doen. De ZMF wil samen met de andere milieu federaties en de stichting Natuur en Milieu graag aan zo n actieplan bijdragen. Daartoe hebben ze onlangs een top tien van maatregelen voor gezondere lucht opgesteld. Uitladen kolen in Sloehaven Foto: Jaap Wolterbeek De Tien voor lucht 1Zorg voor roetfilters op alle vracht-, personen-, bestelauto's en bussen. 2. Verlaag de maximum snelheid naar 80 km/uur bij steden. 3. Weer de meest vervuilende vrachtauto's uit de stad. 4. Stuur met het prijsbeleid. 5. Stimuleer schone scheepvaart. 6. Investeer in fietsvriendelijke steden. 7. Schaf schone bussen en een schoon eigen wagenpark aan. 8. Voer 'Langzaam Rijden Gaat Sneller' in. 9. Intensiveer de vergunningverlening en handhaving voor de industrie. 10.Toets plannen op luchtkwaliteit. Bron: www.natuurenmilieunederland.nl 10 WANTIJ Oktober '05

Wantij | 2005 | | pagina 10