Je zintuigen doen het zoveel beter als het donker is Peter Maas Het is bijna de langste dag of zo je wilt de kortste nacht van het jaar. We verzamelen bij Groede in het strandpaviljoen en wachten op de onder gaande zon in het westen. Langzaam valt de duisternis in. Met de rugzakken op lopen we over het strand richting Breskens. Het tempo ligt laag, ieder bank je wordt benut. Het is na drieën als we ons einddoel bereiken: de vogelkijkhut op de zeedijk in de Hoofdplaatpolder. Ruim vijf uur wandelen over het strand middenin de nacht zit er op. En dan wachten op de zonsopkomst! Als je iemand vertelt wat je die nacht gedaan hebt, word je voor gek versleten. Nee, mij niet gezien! Men weet niet wat men mist. Wat we zien, wat we horen, wat we rui ken, wat we ervaren is allemaal heel indrukwekkend. Je zintuigen doen het zoveel beter als het donker is. Midden in de nacht wandelen maakt een onvergetelijke indruk. Staatsbosbeheer organiseert bijvoorbeeld vleer muisexcursies of vroege vogelwandelingen. Maar ook op eigen houtje vallende sterren bekijken kan een belevenis zijn. aan de zeedijk bij Colijnsplaat. Toch zien we in het zuidoosten de gloed van Antwerpen, meer naar het westen de Kanaalzone en het Sloe en in het noorden het aureool van waarschijnlijk de Maasvlakte. Boven ons een zwakke lichte streep in de overdonderend heldere ster renhemel. Gelukkig is in Zeeland de Melkweg nog te zien. Deze nacht zit alles mee en binnen de kortste tijd flitsen de vallende sterren langs het firmament. Met een beetje geluk kijk je naar het juiste stukje hemel en flitst een felle lichtstreep door het gezichtsveld: stukjes oermaterie ploffen in de dampkring. Al het aardse, wat stelt het eigen lijk voor? Een moment om je even niet druk te maken, te genieten, zo je wilt je wensen kenbaar te maken aan het hogere. In een uur tijd zien we meer dan dertig vallende sterren. We heb ben eenvoudig niets meer te wen sen op Noord-Beveland Kijk op www.zmf.nl voor natuurex- cursies in Zeeland. Peter Maas is lid van de Wantijredactie Brand De zee staat in brand: het water gloeit en geeft licht! Ik zou in de boeken kunnen duiken om uit te zoeken hoe dit feno meen veroorzaakt wordt, maar daar heb ik helemaal geen zin in. Dit mysterie moet levend blijven. Als een vlam glijdt het fluo rescerende licht door het water. Zelfs je schoenen en de spetters op je kleding gloeien na. Ademloos kijken we toe. Melkweg Kan het nog spectaculairder? Jazeker, maar dan een paar maanden later, rond 11 of 12 augustus. Dat is de nacht van de Perseiden. Je moet geluk hebben. Een hel dere hemel is absoluut noodzakelijk en liefst ook nog nieuwe maan. Dit keer zoe ken we een plekje dat, denken we, het donkerste kan zijn van heel Zeeland. We bevinden ons rond middernacht onder 16 WANTIJ Oktober '05

Wantij | 2005 | | pagina 16