Leven voor de mu voetafdruk van James van de Water Not James Dean' speelt onder AS meer bossa nova, reggae, salsa, i'W 0 Cubaans en samba. Veel muziek SB wordt door James zelf geschre ven. Bij een optreden wordt vaak meer naar de muziek geluisterd dan naar de teksten, maar wie de moeite neemt zal merken dat er in een deel van zijn teksten maatschappijkritiek geleverd wordt. Bijvoorbeeld in een frase uit het lied 'Chewing gum ideal': "it's the people that like to believe in democracy and cheap Brazilian beef" Kortom, een tekst over overconsumptie en ongelijke verdeling sluit mooi aan bij deze rubriek. De Mondiale Voetafdruk van James van de Water komt neer op een tamelijk minimale 2,5 hectare. Aan zijn autokilometers ligt dat niet, want door zijn gemiddeld anderhalve optreden per week ergens in het westen van Nederland en in België, én zijn jaarlijkse maand muziek maken in Portugal, komt hij wel aan de 25.000 kilometers per jaar. De reizen vinden plaats in een dieselauto van 1 op 16, mét katalysator, maar zonder roetfilter. Al zit hij dan niet in zijn eentje in de auto, en dat scheelt. Doe-het-zelver James is niet alleen goed in gitaarspelen, hij is daarnaast ook een bekwaam doe-het- zelver: hij plaatste vier zonnepanelen op zijn dak en zorgde ervoor dat het regen water dat op zijn dak valt wordt gebruikt voor het doorspoelen van de wc; ook tim merde hij een prima schuurtje van afval hout. Omdat James en zijn vrouw Tineke niet overvloedig consumeren, denken sommige mensen dat ze niet zoveel geld hebben en komen dan aanzetten met gebruikte spullen. Dat met dat geld valt mee, maar die tweedehands spullen zijn toch welkom: een beeldscherm voor de computer, stoeltjes, tafel, kleding. Wat dat laatste betreft geeft James de voorkeur aan weinig, maar dan wel nieuwe kleding. Oprollen die rails Verder 'gelooft' James niet in zuivel ("dat is toch niet voor mensen bedoeld") en eet hij weinig vlees. Overigens gelooft hij ook niet in het openbaar vervoer met de trein in zijn huidige vorm: "te zware structuur en veel te weinig flexibel". "Oprollen die rails, asfalt eroverheen en dan allemaal bussen". Overigens komen voor zijn rei zen met muziekinstrumenten en -appara tuur trein en bus toch al niet in aanmer king. Nog een eigenwijze mening: het huis van James is al aardig op leeftijd en op de dubbele begla-, zing na weinig geïsoleerd. Dat levert een gasverbruik op dat aan de hoge kant zit, maar "zo'n pot dicht huis is niet goed voor de gezondheid en het is ook niet goed voor het behoud van het huis" Zeeuwen en hun voetafdruk Elke Wantij vragen we een Zeeuw om zijn of haar mondiale voetafdruk te laten meten. De stand tot nu toe is: 1Marian de Jong (tolk-vertaalster) 1,5 ha 2. Anke Elzen (medewerkster MIC/MEC) 2,5 ha 3. James van de Water (muzikant) 2,5 ha 4. Jos Broeke (weerman Omroep Zeeland) 3,0 ha 5. Jan Koeman (promotor Zeeuwse Vlegel) 4,5 ha 6.Harry van Waveren (gedeputeerde Provincie Zeeland) 5,5 ha N.B. Gemiddelde Nederlander 4, 7 ha Gemiddelde wereldburger 2,3 ha Eerlijke Aarde aandeel 1,7 ha Bereken zelf uw voetafdruk op: www.voetenbank.nl. of www.voetafdruk.nl. Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. Gerda Spaander De band 'Not James Deanluisterde de boottocht op d de ZMF organiseerde in het kader van 'laat het donker donker'De voetafdruk van naamgever zanger en gita rist James van de Water, die daarnaast ook gitaarlessen geeft, is verrassend klein. 20 WANTIJ Oktober '05

Wantij | 2005 | | pagina 20