Zeeuwse Atlas voor Dütir^amheid stellingen te halen is een grote inspan ning nodig. De wijze waarop dit moet gebeuren is door de overheid in grote lijnen vastgelegd. Zo heeft het Rijk afspraken gemaakt met verschillende bedrijfssectoren en zijn grootverbruikers gebonden aan een maximale uitstoot. Op deze kaart wordt er per gemeente bekeken welke potenties er zijn voor de opwekking van zonne-energie en voor biomassa. Dit zijn twee vormen van duurzame energiebronnen die vrij gemakkelijk benut kunnen worden en waar gemeenten een stimulerende rol in Tot stand komen Zeeuwse Atlas Tien jaar geleden begon het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling (zie colofon) met het meten van het milieu- en duurzaamheidsbeleid van de Zeeuwse gemeenten. Met een uitgebrei de enquête werden tien beleidsterreinen onder de loep genomen waaronder energie, water, afval en bouwen tot en met internationale samenwerking. In 1995 presenteerde het Platform de eerste resultaten in een Zeeuwse Meetlat voor een lokaal duurzaamheids beleid. In totaal werd de meting drie keer her haald. In 2001 ging een werkgroep met vertegenwoordigers van de Zeeuwse gemeenten en deelnemers in het Platform aan de slag met de ontwikke ling van een nieuwe Meetlat. Het doel was tot één monitor voor Zeeland te komen die de daadwerkelijke resultaten van de inspanningen van de Zeeuwse gemeenten voor duurzaamheid in kaart brengt. Dit resulteerde in de nieuwe Zeeuwse Atlas voor Duurzaamheid die in 2005 verscheen. Potentieel duurzame energie in GJ zon en biomassa SS 360.000 tot 450.000 270.000 tot 360.000 180.000 tot 270.000 90.000 tot 180.000 0 tot 90.000 Duurzame energie (DE) DE zon DE biomassa Kyoto-protocol De energie- en klimaatproblematiek staat nadrukkelijk op de nationale en internationale politieke agenda. Een belangrijke mijlpaal dit jaar is het in werking treden van het Kyoto-protocol. Daarmee hebben de industrielanden zich verplicht om de uitstoot van broei kasgassen te verminderen met gemid deld 5% ten opzichte van 1990. Deze doelstelling moet in de periode 2008- 2012 gerealiseerd zijn. Nederland heeft zich in Europees verband verplicht tot een reductiedoelstelling van 6%. Na 2012 zullen de reductiedoelstellingen nog verder - en naar verwachting fors - worden aangescherpt. Om de 6% doel- Rol gemeenten Gemeenten kunnen ook een belangrijke bijdrage leveren aan de energie- en kli maatdoelstellingen door hun contacten met lokale spelers zoals bedrijven, woningbouwcoöperaties, projectontwik kelaars, onderwijsinstellingen en particu liere huishoudens. Daarnaast heeft de gemeente een eigen 'huishouden' waar in energie een belangrijke factor is. Als voorbeeld is de kaart van de poten ties voor de opwekking van duurzame energie afgebeeld. Kaart: Potenties duurzame enerc ie kunnen spelen. Potenties uit duurzame energiebronnen zoals wind, getijde energie en energieteelt zijn hier buiten beschouwing gelaten. Voor het uitrekenen van de potenties is geïnventariseerd: Duurzame energie die in en op gebouwen (woningen, boerderijen, kan toorgebouwen, bedrijfsgebouwen) kan worden opgewekt. Voorbeelden zijn toepassingen van zonne-energie en warmtepompen. 2 Zeeuwse Atlas

Wantij | 2005 | | pagina 12