^6% Uitstoot CO, naar sector in Nederland Duurzame energie die uit biologi- ,che afvalproducten opgewekt kan wor den, vooral uit organisch afbreekbare eststoffen zoals mest, snoeihout en GFT-afval. Vergisting van de natte fractie n verbranding van de droge fractie evert energie op. Uit de scans blijkt dat er een potentieel is van 3.620.000 GJ (3,6 PJ). Dat komt overeen met 26% van het totale ener giegebruik van de Zeeuwse huishou dens. Op dit moment wordt er minder dan 1% van de potentie aan zonne- energie in de praktijk benut. De verschillende kaarten van de Atlas geven aan dat Zeeuwse gemeenten zich op vele terreinen in kunnen zetten voor energiebesparing en duurzame energie. Er zijn vele mogelijkheden om de C02 uitstoot te reduceren en daarmee een bijdrage te leveren aan de klimaatbe heersing. Tot nu toe hebben de meeste gemeente lage ambities. Er is dus nog een wereld te winnen. Huishoudens Ook Zeeuwse burgers kunnen een bij drage leveren. Bijna een kwart van het energieverbruik in Nederland is toe te schrijven aan huishoudelijk gebruik (zie de cirkeldiagram). Huishoudens zijn daarmee een belangrijke groep bij ener giebesparing en C02 reductie. Het gemiddelde elektriciteitsverbruik per huishouden is tussen 1990 en 2003 blij ven stijgen. In totaal is de toename bijna 20% ten opzichte van 1990. De stijging van het elektriciteitsverbruik komt door de toename van het aantal elektrische apparaten in huis. Vooral apparaten als wasdrogers, vaatwassers, magnetrons, computers, halogeenver- lichting en buitenverlichting worden meer gebruikt en kosten relatief veel energie. Het gemiddelde elektriciteits verbruik van de 6,6 miljoen Nederlandse huishoudens bedraagt 3400 kWh en stijgt gemiddeld met 1,5% per jaar. Cirkeldiagram: Uitstoot C02 naar sector in Nederland. o% 23% m 11%' 4% Bron: CBS landbouw en visserij industrie en delfstoffenwinning bouw. handel en zakelijke dienstverlening transport overheid en overige dienstverlening huishoudens 3 Zeeuwse Atlas

Wantij | 2005 | | pagina 13