Speelt echt in uw duurzaamheid een rol dagelijks bestaan. electriciteitsverbruik Lex Kattenwinkel Natuurlijk, we geven het oud papier mee aan de voetbal vereniging en de lege batterijen leveren we weer in bij de winkel. Dat is goed voor het milieu. Maar in boeverre zijn we bereid daadwerkelijk offers te brengen voor datzelfde Electriciteit- en gasverbruik milieu en voor een meer duurzame samenleving. Blijft het bij goede bedoelingen of speelt duurzaamheid echt een rol in uw dagelijks bestaan? •ur Eugène Daemen, Kapelle "Bij de dagelijkse boodschappen let ik niet zo op het aspect duurzaamheid. Je weet welke producten je goed bevallen en welke levensmiddelen je het lekkerst vindt, die zaken zijn voor mij het belang rijkst. Wat energie betreft speelt duur zaamheid voor mij wel een rol. We gebruiken groene energie en ik volg de ontwikkelingen op dat gebied. Er zijn nog heel veel mogelijkheden om alternatieve energie en alternatieve brandstoffen ver der te ontwikkelen. De winst hiervan ligt vooral op de langere termijn, want die alternatieve energievormen zullen niet meteen winstgevend zijn. Wat mijn eigen energiegebruik betreft: ik maak beperkt gebruik van de auto, onder meer dankzij een zeer goede openbaar vervoer regeling van mijn werkgever in Middelburg. Op vakantie gaan is iets anders. De meeste jaren blijven we dicht bij huis, maar af en toe maken we een verre natuurreis, zoals naar Brazilië of Zuid-Afrika. Dat zijn dan echt bestemmingen waar ik een keer naar toe wil, hoe tegenstrijdig het ook klinkt: met het vliegtuig om van de natuur te genieten. Hans Schaap, Vlissingen "Ik leef redelijk milieubewust, maar niet in het extreme. Niet in de mate dat we ons dingen ontzeggen. We kopen de spul len die we nodig hebben en die lang mee gaan. Dat is ook een vorm van duur zaamheid. Het is bewuste keus geweest om met de auto op gas te rijden. Dat doe ik al 20 of 25 jaar. Gas is minder slecht voor het m ilieu dan benzine of diesel, en het rijdt ook prettig. We rijden 20- tot 30.000 km per jaar en dan is het ook financieel aantrekkelijk. Dat grote aantal kilometers komt ook omdat we in de vakantie altijd met de caravan op pad gaan. Lekker kleinschalig. Als voormalig gemeenteraadslid - ik heb van 1982 tot 1998 voor D66 in de Vlissingse raad geze ten - heb ik me ook via de politiek met duurzaamheid bezig gehouden. Ik heb me altijd sterk gemaakt voor ontwikkelingen zoals duurzaam bouwen. Daarin is nog enorme milieuwinst te maken. Anneke Koulman, Middelburg "We leven zo duurzaam mogelijk. Zuinig watergebruik, spaarlampen, vervanging van huishoudelijke apparaten zo lang mogelijk uitstellen en milieuvriendelijk tuinonderhoud. Ik ben ook prijsbewust: koffie koop ik bij een goedkope super markt. Die smaakt prima, waarom zou ik dan de duurdere Max Havelaar probe ren? Ik koop wel regelmatig in de natuur voedingswinkel, vooral omdat bet brood en de melk daar veel lekkerder zijn. En gezonder natuurlijk. Wat me dan ver baast is dat daar ook producten liggen die uit Egypte zijn ingevlogen. Ik ben erte gen dat alles maar over de hele wereld versleept wordt, probeer juist zoveel mogelijk producten van dichtbij huis te kopen. Daar staat tegenover dat we we! vliegvakanties houden. Vliegen doen we alleen naar verre bestemmingen. Binnenkort gaan we naar Italië met de trein - dat is heel goed te doen. Wat dat vliegen betreft: dat mag van mij best wat duurder worden. Het is onbegrijpelijk dat er nog steeds geen belasting wordt gehe ven over kerosine. Daar wil ik best wat extra voor betalen. Ton van de Ketterij, Burgh-Haamstede "Als duurzaamheid betekent 'geen weg werpartikelen kopenja, dan leven we erg duurzaam. En we hebben ook geen gekke huishoudelijke apparaten, zoals een mixer of een wasdroger. De energiere kening is altijd bijzonder laag. We zijn milieubewust waar dat kan en niet al te moeilijk is. We gebruiken de spullen ook altijd zo lang mogelijk. Mijn auto is er een uit 1994. Maar ja, het is wel een die sel. Dat is natuurlijk niet zo best. Ik rij veel voor mijn werk, maar als ik over twee jaar stop met werken koop ik een auto op benzine. In het weekend gebrui ken we de auto praktisch niet. We zijn echte lopers en dat kan prachtig hier, want we wonen op nog geen vijf minuten lopen van de Zepeduinen. Op vakantie gaan we wel met de auto. Niet met het vliegtuig, en zeker niet een weekendje New York. Dat soort verspilling zou van mij verboden mogen worden Lex Kattenwinkel is medewerker van de Wantijredactie. 12 WANTIJ December'05

Wantij | 2005 | | pagina 16