Geen enkel landschap blijft hetzelfde Landschap Anke van der Geest Ik was op La Gomera (Canarische eilanden) voor mijn werk als wandelreisleider en vergeleek duurzaamheid van het landschap daar met die in Nederland. Het lijkt alsof er veel contrasten zijn. Maar is dat ook zo? geograaf, de sporen van afbraak overal om mij heen en dat maakt het voor mij juist interessant. Rotsen worden afgebroken tot vervoerba- re proporties of worden langzaam omge zet in stof en klei. Regenwater vervoert het materiaal richting zee en langzaam aan zal het eiland lager worden. De verwering en erosie hebben het eiland de prachtige vormen gegeven die het nu heeft. Zachte groene kleuren gecombineerd met scher pe richels en ravijnen geven het landschap een tijdloos karakter. Tijdloos en ogenschijnlijk duurzaam. In Nederland is duurzaamheid steeds rela tiever aan het worden. Bij voorkeur gaat alles op de schop. Honderden jaren heeft de mens stukken land aan zee en moeras ontfutseld. De veiligheid tegen zee- en rivierwater wordt nu in nieuwe vormen gegoten: niet steeds hogere dijken, maar bredere met meer natuurlijke glooiingen. Schorren zijn niet meer om in te polde ren, maar moeten voor een veiligheids marge zorgen. Het liefst wordt een polder hier en daar klaar gemaakt voor waterber ging en bufferwerking. De een is er blij mee, de ander niet. Maar veranderen doet het! Wij proberen het landschap te creëren en te hercreëren. Maar kijken we op langere termijn dan hebben we niets te vertellen en zal de natuur zelf weer creëren. Tijdschaal Op La Gomera is de tijdschaal anders: een vulkaan die al 2 miljoen jaar niet gespuwd heeft. Verwering en erosie hebben het eiland in de greep, maar dit is voor de meeste mensen niet waar te nemen. Het gaat te langzaam, het eiland lijkt niet te veranderen. Maar ik zie, als fysisch Verwering en erosie hebben La Gomera in hun greep. Uiteindelijk verdwijnt het eiland weer in zee. Foto: Martin Links Duurzaamheid van het landschap is een fictie. Met of zonder ingre pen van de mens. Uiteindelijk zal dit prachtige eiland weer onder de zeespiegel verdwijnen. Net als Nederland? Anke van der Geest is lid van de Wantijredactie. 17 WANTIJ December '05

Wantij | 2005 | | pagina 21