Duurzaamheid als rode draad ;Be j voetafdruk van Ad Phermambucq: Gercla Spaander Zou de Zeeuwse 'chef duurzaamheid' Ad Phernambucq (zie blz. 3,4 en 5) ook een kampioenenvoetafdruk hebben? Duurzaamheid is immers al jaren de rode draad in zijn leven. ■Tef De batterij van 34 zonnepalen a op het dak van zijn schuur, die 1- r vroeger kooklokaal was van de Ovezandse huishoudschool, toont zijn voorkeur voor duurzame ener gie. In tien jaar tijd is de huishoudschool omgebouwd tot woonhuis. Daarbij heb ben Ad en zijn vrouw Anja er veel aan gedaan om er een energiezuinig huis van te maken. Grafieken van het energie- en waterverbruik, bijgehouden vanaf 1980, weerspiegelen mooi de verschillende energie- en waterbesparende maatregelen maar ook de komst van drie dochters (inmiddels 15, 17 en 20 jaar). Fiets naar je werk De Phernambucqs hebben weliswaar een auto en drie gezinsleden met een rijbe wijs, maar de auto staat vaak thuis. Als bedenker van de inmiddels landelijk lopende campagne 'Fiets naar je werk was Ad natuurlijk de eerste om dat motto in praktijk te brengen. Verder is huize Phernambucq verdeelpunt van biologische groentepaketten. Ook telen ze hun eigen onbespoten groente. Maar soms probeer je iets duurzaams te doen en pakt dat niet goed uit. "Ik heb ooit twee kozijnen vervangen en daar wilde ik natuurlijk geen tropisch hardhout voor gebruiken. Het werd grenen maar dat heeft het maar tien jaar uitgehouden. Toen heb ik alsnog voor hardhout geko zen, maar dan wel met FSC-keurmerk." Bhutan Wanneer is Ad Phernambucq geïnteres seerd geraakt in duurzaamheid? "Ooit was ik van plan natuurkunde te gaan studeren, dat vak interesseert me nog steeds. Maar toen in 1972 het rapport van de Club van Rome uitkwam, sprak dat me enorm aan. Omdat het me niet nuttig leek om te werken aan de produc tie van 110 tv's per uur in plaats van 100, ben ik van studie veranderd en uiteinde lijk afgestudeerd als ontwikkelings- geograaf. Wat me vooral boeit, zijn de tra ditionele samenlevingen die een hechte band hebben met hun directe omgeving, met de natuur. Hun eigen technieken en sociale verbanden zijn bij uitstek 'houd baar'. Ik kom dit bijvoorbeeld tegen in Bhutan, waar ik voor mijn werk twee keer ben geweest. Dat land kan ons een spiegel voorhouden, met name dat geluk niet wordt bereikt door al maar méér te wil len." Dilemma's Dat brengt ons op de dilemma's van het duurzame leven. De belangstelling voor andere culturen kün je natuurlijk bevredi gen door erover te lezen. Reisboeken maken inderdaad een groot deel uit van zijn bibliotheek. Maar het liefst zou hij er vaker naar toe gaan dan hij tot nu toe heeft gedaan. Vooralsnog weerhoudt hem de gedachte aan het energieverbruik door zo n reis. Het zal er waarschijnlijk nog wel een keer van komen, al was het alleen al om zijn vrouw dat mooie Bhutan te laten zien. O ja, de voetafdruk. Die komt uit op 3,3 ha. En daarmee haalt Ad niet de laagste score van deze rubriek. Maar dat valt ook niet mee als je opgroeiende dochters hebt Weliswaar worden hun mobiele telefoons en scooters hun vader niet aangerekend (de uitbundige douchebeurten deels wel), maar zonder kinderen is het makkelijker om wat strenger in de leer te zijn Zeeuwen en hun voetafdruk Elke Wantij vragen we een Zeeuw om zijn of haar mondiale voetafdruk te laten meten. De stand tot nu toe is: 1 .Marian de Jong (tolk-vertaalster) 1,5 ha 2.Anke Elzen (medewerkster MIQMEC) 2,5 ha 3.James van de Water (muzikant) 2,5 ha 4.Jos Broeke (weerman Omroep Zeeland) 3,0 ha 5. Ad Phernambucq (COS Zeeland) 3,3 ha 6.Jan Koeman (promotor Zeeuwse Vlegel) 4,5 ha 7.Harry van Waveren (gedeputeerde Provincie Zeeland) 5,5 ha N.B.Gemiddelde Noord-Amerikaan 9,5 ha Gemiddelde Nederlander 4,7 ha Gemiddelde wereldburger 2,3 ha Eerlijke Aarde aandeel 1,7 ha Bereken zelf uw voetafdruk op www.voetenbank.nl. Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 20 WANTIJ December '05

Wantij | 2005 | | pagina 24