"De overheid laat de auto-industrie met de luxe terreinwagens haar gang gaan." gunningverstrekker en mag daarom alleen al niet in kennis achterblijven. Daarnaast heeft de Provincie en heel Zeeland een belang als er omvangrijke energiecontrac ten worden afgesloten." Gemeenten Ook voor de Zeeuwse gemeenten ziet Ad mogelijkheden. "Het gemiddelde Zeeuwse raadslid doet aan lokale politiek en kijkt "De noodzakelijke omslag naar duurzaam denken is er nog niet. Ook gaapt er een kloof tussen weten en doen. Een duurzame samenleving voor ons, voor onze kinderen en voor de rest van de wereld is nog ver weg" Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. en niet zelden intellectueel tekort. Dat klinkt heel pessimistisch, alsof we op de ondergang afkoersen. Maar als optimist zie ik gelukkig positieve signalen. Ik word regelmatig aangenaam verrast door som mige captains of industry. Daar zie je soms mensen, witte raven nog, die ver vooruit denken en met ideeën komen die getui gen van een toekomstvisie op een duurza me samenleving. Gek genoeg zijn het vaak 'oud' captains of industry en 'oud' politici die hiermee naar buiten komen. Dat zegt wel wat over de spagaat waarin zulke mensen verkeren zolang ze nog in functie zijn; ze weten wel, maar doen (nog) niet. >ok in het bedrijfsleven moet een giganti sche stap gemaakt worden van de top die vooroploopt, naar de uitvoering. Het is (hoopgevend dat bedrijven die voorop llopen in innovatie, het op de beurs beter (doen." Provincie Zeeland Ad Phernambucq ziet ook een rol voor de Provincie Zeeland. "De Provincie is bij voorbeeld vergunningverstrekker voor de grote fabrieken. Zij zou het voortouw kun nen nemen en zeggen: "Hoe gaan jullie met de CCD-quota om? Gaan jullie rechten met elkaar verhandelen, met het buiten land of gaan jullie innoveren in energie- efficiency? De markt van de C02-quota is jong, stamt pas van dit voorjaar. Banken en bureaus zien daar gouden handel in. Ik maak me zorgen dat de provincie achter blijft op dit terrein en daardoor ten opzichte van de grote bedrijven een zwak ke onderhandelingspositie ontwikkelt. Er is alle aanleiding om een masterclass te organiseren over de emissiehandelpolicy bij grote bedrijven. De Provincie is ver over het algemeen niet verder dan de gemeentegrens. Uit de Duurzaamheids atlas (zie de bijlage in deze Wantij) en een landelijke Duurzaamheidsmeter blijkt dat de Zeeuwse gemeenten gemiddeld het slechtste scoren van heel Nederland. De gemeenten in onze provincie hebben vaak lagere ambities op milieugebied dan in de rest van het land. De houding is heel amb telijk en technisch, iets als: we moeten aan de verplichtingen voldoen die de hogere overheid ons oplegt. De Zeeuwse gemeenten hebben weinig eigen ambitie wat duurzame ontwikkeling betreft. Ook daar is nog een wereld te winnen." 5 WANTIJ December '05

Wantij | 2005 | | pagina 5