"Economische groei nodig om investeringen in duurzaamheid mogelijk te maken. renbeleid. Concentratie van.grote bedrij ven, ook een containerterminal, in het Sloegebied en de Kanaalzone botst niet met Zeeland als groenblauwe oase. Deze provincie kan dynamiek en rust combine ren. We leven hier niet op de Wadden eilanden of in het Openluchtmuseum. Wil Zeeland leefbaar blijven, dan moet het voorzieningenniveau op peil blijven en dat lukt niet alleen met landbouw, natuur en toerisme." Certificeren "Als liberaal hecht ik aan de verantwoorde lijkheid van de burgers zelf. De overheid mag wel stimuleren, maar moet niet alles voor willen schrijven. Ik ben bijvoorbeeld niet toe aan wettelijke kaders voor duur zaam ondernemen. Ik geloof meer in een goede voorlichting, goed communiceren, het wegnemen van vooroordelen en een stimulerend beleid. Bedrijven staan open voor innovatie. Duurzaamheid en innova- Peter Maas is lid van de Wantijredactie. Willem de Weert is eindredacteur. energie te besparen valt, daar moeten we als overheid weer een extra dimensie aan geven." een lange weg te gaan, maar de duurzame samenleving komt er. Ik zie trouwens geen andere weg om deze planeet netjes achter te laten" Tweesporenbeleid Energie besparen kan ook door de econo mische groei te beperken. Maar gedepu teerde Suurmond wil niets weten van groeibeperking om tot een duurzame samenleving te komen. "We zijn niet bang dat groei met duurzaamheid botst. Groei is juist hard nodig om de investeringen mogelijk te maken die nodig zijn om tot een transitie te komen. Gedeputeerde Staten kiezen daarom voor het tweespo- "Zeeland is geen openluchtmuseum", zegt gedeputeerde Suurmond Foto: Jaap Wolterbeek tie zijn één. Je moet ondernemers stimu leren en het vertrouwen geven dat je als overheid ook die weg opgaat. De onder nemers en de burgers moeten dan zelf hun winst uittellen. Belonen is beter dan straffen. Je zou bedrijven bijvoorbeeld kunnen belonen met een certificaat voor duurzaam ondernemen, een soort ÏSO- certificatie. Zulke bedrijven hoeven we dan minder strikt te controleren wat weer kosten uitspaart." "Als de overheid maar voldoende stimuleert, volgen de bedrijven en huishoudens vanzelf. Er is nog 9 WANTIJ December '05

Wantij | 2005 | | pagina 9