Windenergie stuit op tegenwind Jan-Eelco Dijk Windmolens zijn een bron van schone energie. Er komen geen schadelijke broeikasgassen vrij bij het opwekken van stroom en windenergie is onuitputtelijk. Windturbines leveren dus bij uitstek duurzame energie. Maar kan de overheid de plaatsing van turbines toestaan terwijl aan andere belangen wordt voorbij gegaan? Het antwoord ligt al besloten in de realiteit: het aantal windmolens in Nederland neemt immers maar mondjesmaat toe en de doelstellingen worden niet gehaald. Het antwoord luidt dan ook ontkennend: windenergie is niet juridisch af te dwingen. Belangen Alle voordelen ten spijt: het plaatsen van windturbines schaadt ook veel belangen. De molens tasten in de eerste plaats het landschap aan. Door de voortschrijdende techniek worden ze almaar hoger. Molens met een ashoogte van 100 meter zijn geen uitzondering meer. In de tweede plaats zorgen de molens, zeker als ze bij natuur gebieden staan, voor slachtoffers onder vogels. De overheid heeft de plicht om al die belangen tegen elkaar af te wegen, en ver volgens is het aan de bestuursrechters om in procedures te toetsen of die afweging op een goede manier heeft plaatsgevon den. Zij zullen zich niet snel laten verlei den tot een uitspraak over welke belangen voorrang moeten krijgen: die van duurza me energie of die van natuur en land schap. Wel zullen ze toetsen of de gemeente voldoende heeft gemotiveerd waarom het belang van het windmolen park voorrang moet krijgen. En -vanzelf sprekend- toetst de rechter ook of het besluit niet in strijd is met andere wettelij ke bepalingen, bijvoorbeeld met de Vogel en Habitatrichtlijn van de EU. Reimerswaal Tot zo n rechterlijke toets kwam het onder andere in een procedure tegen het bou wen van een windmolenpark in een hoek Vogels Ook de natuur werd niet onevenredig veel schade toegebracht. Hoewel de turbi nes naast een natuurgebied zijn gepland, verwachten de staatsraden niet al te veel slachtoffers onder vogels. In het natuurge bied komen geen grote populaties voor. Op de verderop gelegen, Europees beschermde platen van de Westerschelde, zijn de natuurwaarden veel groter. De Haagse magistraten vonden echter dat de gemeente voldoende aannemelijk had gemaakt dat de molens zo ver van dat Windmolens langs het Spuikanaal bij Bath. Foto: Jaap Wolterbeek. je van de gemeente Reimerswaal, dichtbij de Brabantse Wal. Daar werd door milieu groep Benegora aangevoerd dat een park van 19 molens landschap en natuur teveel schade zou toebrengen. De rechters van de Raad van State oor deelden anders. Ze vonden dat de gemeente in het bestemmingsplan uitvoe rig was ingegaan op de landschappelijke inpassing. Aangezien op enkele honder den meters afstand van het geplande park een chemische fabriek in het Antwerpse havengebied staat, had de gemeente in redelijkheid geoordeeld dat het landschap niet onevenredig werd aangetast. Daarbij kwam dat het molenpark niet in strijd was met het provinciale beleid voor de plaat sing van windturbines. natuurgebied verwijderd waren, dat ze niet tot significante effecten zouden lei den op de vogelstand aldaar. Het beroep werd ongegrond verklaard. De burger kijkt kritisch mee en schroomt niet de rechter om een oordeel te vragen. Alle reden dus om ook de keerzijden van wind energie een serieuze rol te laten spelen bij de besluitvorming Jan-Eelco Dijk is advocaat bij Vest Advocaten (voorbeen het Bureau voor Rechtshulp Zuid-Holland Zuid). Hij ver leent in samenwerking met de ZMF juridische bijstand aan mensen die kampen met milieuproblemen. 15 WANTIJ December '05

Wantij | 2005 | | pagina 19