Westerschouwen driesterrenlandschap Peter Maas De Stichting Natuur en Milieu heeft onlangs via haar website 'sterren' toegekend aan land- -'f schappen in Nederland. Vergelijkbaar met de ï'~A!9g' gewaardeerde, of misschien meer nog de ■-tA gevreesde Michelinsterren voor restaurants. Westerschouwen kreeg drie sterren. Meer sterren f - werden er in het Zeeuwse landschap niet in gehaald. Foto: Peter Maas Niet dat er een onafhankelijke jury was. En dat is maar goed ook. Hoe kun je immers onafhankelijke of onpartijdige criteria opstellen voor de waardering van een landschap? Sterren werden toegekend op basis van natuurlijkheid en de punten daarvoor werden toegekend door iedereen die via de website een kijkje kwam nemen. Struinen Voor we op Westerschouwen aankomen, passeren we het natuurontwikkelingsge bied van de Prunje. Groot, vlak, veel water. Ik zou hier intens van dit landschap kunnen genieten als ik er dwars doorheen zou mogen struinen, maar dat mag ik niet. Of wanneer ik vanaf de kant al die schitte rende vogels zou kunnen bekijken met een telescoop, maar die heb ik niet. Dit is een landschap voor de natuur. Alleen de kenner kan vanaf afstand zien wat hier te beleven is. Verrassing Heel anders gaat dat in Westerschouwen, het immens grote gebied achter Burgh- Haamstede. Je kunt er niet overal in, je mag niet overal rondstruinen, maar er blijft genoeg over. Vanaf enkele punten is het gebied toegankelijk en kun je kiezen voor bijvoorbeeld het lange, rechte en ver harde pad naar de uitkijktoren. Of je laat je leiden door de uitgezette routes die je bij mooie plekjes brengen. Of je volgt je eigen neus. Wie weet misschien wel letter lijk, door spontaan links, rechts of recht door te gaan. Welke richting lonkt en vraag je daarbij niet af waarom. Kleine paadjes slingeren, splitsen in twee en wor den nog smaller. Steeds weer de verras sing. Moeizaam stappend door het rulle, losse duinzand en natuurlijk altijd de hoogste toppen zoekend om opnieuw een heerlijk uitzicht over het gebied te bele ven. Stilstaan in verlaten duinpannetjes, het beetje warmte van de zon opnemend, ogen dicht en de stilte beluisterend. Balsempopulieren Pitrus langs de paadjes, tafeleenden op het water en balsempopulieren die hun karakteristieke geuren op dit moment alleen vrijgeven als je een bladknop kneust. Ik voel me wel thuis in dit land schap, waar eiken van honderd jaar of ouder nog altijd niet hoger zijn dan 'n meter of vier. Het duin is op dit moment vergeven van de kramsvogels; de duin doorns doen een gooi naar zuidelijker groeiplaatsen door massaal rijpe bessen aan deze trekvogels aan te bieden. Af en toe een kruisbek overvliegend op weg van of naar het dennenbos. Een groepje barm- sijzen vliegt kwetterend voorbij. In het voorjaar zie ik hier boomleeuwerik, tapuit of gekraagde roodstaart voor me. Landschap is geen fenomeen dat zich makkelijk leent voor het begrip duurzaam. Maar Westerschouwen komt er wel dichtbij. Vooral dankzij de uitge strektheid van het gebied en de status als beschermd natuurmo nument kunnen natuurlijke pro cessen hun gang gaan. Maar het is een misvatting dat dit land schap van nu tot in lengte van jaren nooit meer zal veranderen Peter Maas is lid van de Wantijredactie 16 WANTIJ December '05

Wantij | 2005 | | pagina 20