Eerste Nacht van de Nacht daverend succes Evelien Lievens en Melissa Ernst De eerste Nacht van de Nacht op zaterdagavond 29 okto ber was een daverend succes. Verspreid over het hele land bezochten ruim tienduizend mensen dit initiatief van Natuur en Milieu en de 12 provinciale Milieufederaties. In Zeeland hebben 500 mensen de Nacht van de Nacht bezocht. VSB fonds heeft de Nacht van de Nacht financieel mogelijk gemaakt. dDe Zeeuwse Nacht was op drie inspirerende locaties: de waterto ren van Axel, het Topshuis Neeltje Jans en de sterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg. Daarnaast heeft een aantal gemeenten bijgedragen aan een donkerder Nacht van de Nacht. Axel Een prachtige avond in Axel, bijna zwoel met vanaf 22.00 uur een heldere hemel. Een kopje koffie in het nachtcafé, de avondwandeling, sterren kijken, het beklimmen van de watertoren, veel bezoe kers deden dit alles. Verrassend veel kin deren knutselden nachtkijkers, dronken sapjes en liepen de belevingstocht. Zittend op strobalen luisterden ze naar verhalen, op de achtergrond een vuurkorf zij beleefden de romantiek en schoon heid van de nacht. De sterrenquiz werd met glans gewonnen door T. van de Brande uit Heikant. Als enige had hij alle vragen goed! Neeltje Jans Ook op Neeltje Jans was de sfeer goed. Een troubadour zorgde voor de romanti sche noot. Vanaf het dakterras van het Topshuis bewonderden vele bezoekers de heldere sterrenhemel en de planeet Mars. Voor de workshop nachtfotografie oefen den bezoekers op het dak met het nemen van nachtfoto's. Daarnaast viel ook de wandeling door de donkere duinen in de smaak, evenals het verhaal voor kinderen over de ridder die bang was in het don ker. Middelburg Naast sterren kijken, was er in Middelburg ook aandacht voor het thema lichtvervui ling en kon men de lichtbronnenkaart van Walcheren op internet bekijken. In de vorige Wantij stond dat 20 vrijwilligers in september de Walcherse lichtbronnen in beeld hebben gebracht door zelf op pad te gaan. De lichtbronnenkaart geeft aan waar het op Walcheren nog donker is en waar niet en welke opvallende lichtbron nen bijdragen aan de lichtvervuiling. Met de digitale lichtbronnenkaart kun je tot op straatniveau inzoomen. Ook benieuwd? Bekijk dan de kaart op www.zmf.nl of www.zeeland.nl/milieuregister. Gemeenten Op verzoek van de milieufederatie hadden gemeenten zich aangesloten bij de Nacht van de Nacht. Zo zorgde de gemeente Middelburg ervoor dat de gevelverlichting van een aantal monumenten gedoofd was. Een café liet de skybeamer uit. De gemeente Hulst doofde de verlichting van de stadswallen tot genoegen van de vleer muizen die daar leven. Bij de gemeente Noord-Beveland heeft men besloten om de schijnwerper van de milieustraat op het bedrijventerrein niet alleen op 29 oktober uit te laten, maar ook daarna. Een mooi resultaat! "Wanneer is de volgende Nacht van de Nacht? Dan komen we weer hoor!" Dat was een veel gehoord geluid op 29 oktober. Hoewel we het nog niet voluit kunnen beloven is het plan om een tweede Nacht van Nacht te organiseren op zaterdag 28 okto ber 2006. U hoort nog van ons Evelien Lievens is managementassistent en Melissa Ernst is medewerker Duurzame landbouw, Plattelandsver nieuwing en Energie bij de ZMF. 18 WANTIJ December '05

Wantij | 2005 | | pagina 22