"De planeet een beetje netter achterlaten" Worstelen met duurzaamheid1 Gedeputeerde J. Suurmond: Peter Maas en Willem de Weert We zijn niet gekomen om zijn voetafdruk te meten. Maar ook thuis hij gedeputeerde Suurmond in Schoondijke stijgt jaarlijks het energiegebruik. "Als ik 's avonds de lampen uitdoe, blijft er een woud van stand-by lichtjes branden. We hebben ook veel meer apparaten in huis dan vroeger." Toch gelooft de gedeputeerde voor o.a. Financieel, Energie- en Milieubeleid dat we onvermijde lijk op weg zijn naar een duurzame samenleving. Gedeputeerde J. Suurmond: "In de overgangsfase minder fossi energie, meer duurzame energie en meer kernenergie." Foto': Jaap Wolterbi de gedeputejerde d "Duurzaamheid is de planeet een beetje netter achterlaten aan onze kinderen." Dat is de eenvoudige omschrijving die Suurmond kiest voor duurzaamheid. Hij ergert zich aan de taalkundige inflatie van het begrip. "Je hoort al over een duurzaam financieel beleid en duurzaam toezicht praten. Duurzaamheid wordt naar mijn zin ook te veel geassocieerd met 'soft', met geiten wollen sokken en niet-zakelijk gedoe, ter wijl het om een keiharde winst-verlies rekening gaat." Ondernemers Suurmond vindt dat Zeeuwse onderne mers steeds meer oog hebben voor duur zaamheid. "Ze zien de 'profitkant van het begrip in bijvoorbeeld kostenbesparing op de stroomrekening of in kansen voor innovatieve producten. Ik zag pas geleden op een dvd hoe de directie van Van der Endt-Louwerse in Yerseke duurzaamheid in de bedrijfsvoering als uitgangspunt neemt (verkoop van schelpen voor draina ge, waterzuivering, luchtfilters, isolatie onder woningen en verhardingsmateriaal voor wandelpaden, noot redactie). Het bedrijf is genomineerd voor een landelijke prijs. Niet alleen grote bedrijven willen naar duurzaam ondernemen toe, maar ook in het midden- en kleinbedrijf, bij voorbeeld op Tholen, zie je initiatieven. Het is de rol van de overheid om dat te stimuleren. Door visie te Ontwikkelen kun je als bestuurder verder kijken dan je regeerperiode lang is. Bij duurzaamheid gaat het om grote economische verande ringen over een periode van zeker 20 tot 30 jaar. Die veranderingen moeten overal plaatsvinden, in het bedrijfsleven, in het onderwijs, in het huishouden." Energie Suurmond: "Neem ons gebruik van fossie le brandstoffen. Daar zie je de drie p's (profit, planet, people) van duurzaamheid duidelijk aanwezig. Olie, gas en steenkool raken een keer op en vervuilen het milieu (planet). We moeten dus op tijd omscha kelen (profit). Als je dat niet doet krijg je maatschappelijke onrust (people). Deskundigen zeggen me dat we nu in Nederland op 2 procent duurzame ener gieopwekking zitten. De overheid wil in 2010 naar vijf procent en in 2020 naar tien procent. In de volgende fase zullen we naar een derde deel duurzame energie (meer dus), een derde deel fossiele ener gie (minder dus) en een derde deel kern energie (ook meer dus) toe moeten. Ook kernenergie ja, al weet ik dat kernenergie door het radio-actieve afval niet duurzaam is. Maar in de overgangsfase kunnen we er niet om heen. Kernenergie is trouwens geen zaak van de provincie, maar van Den Haag." Windmolens "Met windmolens en zonnepanelen alleen redden we het niet. Ook al gaan we zeker ons afgesproken Zeeuwse aandeel in windenergie, 250 Megawatt in 2010, halen. We zitten met de milieufederatie op één lijn over acceptatie in het landschap door te kiezen voor vier grootschalige locaties: het Sloegebied, Neeltje Jans, de Kanaalzone en langs het Schelde-Rijn- kanaal." Zeeuwse mogelijkheden "Ik ben heel nieuwsgierig naar typisch Zeeuwse mogelijkheden om energie op te wekken, bijvoorbeeld uit de zilte kweek van algen en wieren. Of met de nog wei nig bekende membraamtechniek op basis van de scheiding van zoet en zout water. En natuurlijk de mogelijkheden die de agrarische sector biedt met biomassa. De aandacht voor energiebesparing is wat verslapt de laatste jaren. We hebben wel een succesvol project gehad om mensen met een smalle beurs tot energiebesparing aan te zetten. Ik denk dat er nog heel wat 8 WANTIJ December '05

Wantij | 2005 | | pagina 8