Bouw nieuwe dorpenwegen en steden op kreekruggen strandwallen en dekzandruggen. Kustverdediging Het geven van meer ruimte gaat ook samen met een meer dynamische zeekust verdediging en een flexibelere waterke ring. Beide beogen een stabieler even wicht in het proces van sedimentatie en erosie9 langs de verschillende kustlijnen. In dit opzicht past het traditioneel opho gen en versterken van de dijken vooral nog op plaatsen met een geringe dyna miek (bijvoorbeeld langs de Oosterschelde) of nabij de stedelijke, industriële en havengebieden (Vlissingen, Sloegebied en Terneuzen). Deze zijn namelijk afhankelijk van een directe lig ging aan diep water. Vanwege de dynamische omstandigheden zijn vooral gebieden langs de Westerschelde geschikt voor overloop of (gedeeltelijke of tijdelijke) ontpolderin- gen. Natuurontwikkeling ligt in die gebie den dan voor de hand. Maar ook combi natie met aangepaste agrarische teelten, grootschalige woonterpen of drijvende constructies zijn denkbaar. Binnendijks Het beter benutten van de binnendijkse gebieden hangt samen met de verdeling in duinen, strandwallen10 kreekruggen, dekzandruggen aan de ene kant, en geul- polders, nieuwlandpolders en poelgron den aan de andere kant. Daarbij zijn de lijnvormige kreekruggen, strandwallen, dekzandruggen en geulpolders vooral geschikt als drager van een landschappe lijk raamwerk. De vlakten van poelgebie- den, kleinschalige en grootschalige nieuw landpolders, dragen de ruimten binnen dat raamwerk. Zie kaart 2: Verschillende ondergronden. Ondergronden De lijnvormige ondergronden kenmerken zich veelal door een hogere ligging, zandi ge ondergrond en daarbij behorende grote draagkracht en grote mate van drooglegging. Bovendien zijn er vaak grote hoeveelheden zoet water in de ondergrond aanwezig. Als drager van het landschappelijke raamwerk bieden deze gronden uitstekende condities. Het ligt dan ook voor de hand om de verdere ont wikkeling van steden en dorpen en de verbindende infrastructurele netwerken hier aan te verbinden. Dit in combinatie met de verbetering van robuuste groen structuren en verdere ontwikkeling van de zoetwatervoorraad. Uitbreidingen van ste den, dorpen en verspreide bebouwings eenheden, maar ook nieuw te stichten dorpen en infrastructurele voorzieningen zijn op deze manier vanuit de natuurlijke ondergrond stevig te funderen op kreek ruggen, strandwallen en dekzandruggen. Open ruimten In tegenstelling tot het huidige compacte bouwen in open ruimten, brengt de nieu we aanpak verdichting van het raamwerk met zich mee en blijven de ruimten open. Samen met robuuste groenstructuren is een ruimere opzet van de bebouwing mogelijk en dat verhoogt de kwaliteit van de directe woonomgeving. Deze ontwik kelingen zijn volledig inpasbaar in het hui dige landschap en versterken in ruimtelij ke, functionele en architectonische zin het landschappelijke raamwerk op een uiterst krachtige manier. robuuste en natuurlijke duingordels zeedijken, kademuren, dammen of keringen ruimte voor natuurlijkheid en dynamiek draagkrachtige kreekruggen draagkrachtige strandwallen en dekzandruggen robuust systeem van geulpolders kleinschalige nieuwlandpolders grootschalige nieuwlandpolders grootschalige en laagliggende poelgronden poelgronden (laagste plekken) 11 WANTIJ April '06

Wantij | 2006 | | pagina 11