Zeeuws water ver i beneden EU-norm Schoner water gaat veel inspanning kosten Anke van der Geest De kwaliteit van het Zeeuwse water valt ook onder het nieuwe Omgevingsplan. Dat plan moet zich richten op cle Europese regelgeving. De regelgeving is ondergebracht in de kaderrichtlijn water. Deze richtlijn stelt dat in 2015 zowel de ecologische als de chemische toestand van het oppervlaktewater en het grondwater op orde moeten zijn. Het is de vraag of dat in Zeeland op tijd gaat lukken. 'i b Bronnen van vervuiling worden onderscheiden in puntbronnen en diffuse bronnen. De eerste zijn geconcentreerde lozingspunten, bijvoorbeeld van een fabriek. Omdat de vervuiling zich op één plaats concentreert zijn ze relatief gemakkelijk aan te pakken. Dit artikel gaat over de vele kleinere bron nen: de diffuse bronnen. Ze zijn ieder apart niet zo schadelijk, maar samen zijn ze dat wel degelijk. Met onze consumptie van water en met onze activiteiten in en op het water bepalen wij allen, via deze diffuse bronnen, een deel van de slechte waterkwaliteit. Kraanwater We draaien de kraan open en verwachten altijd weer schoon water. Er staat echter druk op schoon water: letterlijk, maar ook figuurlijk. Laten we eens een stuk mee stromen met het Zeeuwse water, te begin nen bij de bron. Het water dat de kraan verlaat is niet Zeeuws. Het Zeeuwse grondwater bevat te veel zout om het drinkbaar te maken. Het kraanwater is voor een groot deel grondwater dat uit de Brabantse Wal opgepompt. Met de Brabantse Wal worden de hoger gelegen Kleine bronnen van vervuiling zijn elk apart niet zo schadelijk, maar samen wel. Foto: Anke van der Geest. zandgronden aan de rand van West- Brabant bedoeld. De Brabantse Wal droogt uit, mede door de waterwinning voor Zeeland. Daarnaast wordt er opper vlaktewater uit de Brabantse Biesbosch en het Haringvliet gebruikt. Het water uit het Haringvliet wordt geïnfiltreerd in de dui nen bij Haamstede en daarna weer opge pompt. Op diverse stations wordt dit water door waterbedrijf Evides (vroegere Delta) voor consumptie geschikt gemaakt. Verontreinigingen We gebruiken het water in huis voor de bereiding van eten, drinken, douchen, wassen, afwassen, toiletspoeling, poetsen, enzovoorts. Maar ook buitenshuis voor bijvoorbeeld het besproeien van de tuin en het wassen van de auto. Dat water neemt allerlei verontreinigingen mee het riool in. Als het water in het riool is verd wenen, moet het gezuiverd worden vóór het geloosd mag worden. Nu komen de waterschappen in beeld met hun rioolwa terzuiveringsinstallaties (rwzi's). Tegenwoordig wordt bij het zuiveringspro ces met zo min mogelijk chemicaliën gewerkt. Het gehele proces is doordrenkt van exotisch aandoende termen als roos- tergoedpers, drijflaagruimer, voorindikker, contacttanks en beluchtingstanks met blo wers. Meer herkenbare namen zijn de grofvuilcontainer en levend spul als micro-organismen, waaronder bacteriën. De bacteriën zorgen er onder andere voor dat stikstof en fosfaat uit het water ver dwijnen evenals andere biologisch afbreekbare stoffen. Vervolgens wordt het gezuiverde water geloosd op het opper vlaktewater: binnendijks en uiteindelijk, soms direct, buitendijks. Dan valt het water onder het beheer van Rijkswaterstaat. En die wil natuurlijk ook graag de vervuiling in de hand houden. Neerslag Naast het huishoudelijke afvalwater ver dwijnt ook de neerslag in de meeste dor- 13 WANTIJ April'06

Wantij | 2006 | | pagina 13