Meststoffen Neerslag die in de buitengebieden valt, komt in sloten en grondwater terecht en neemt zo ook weer een portie stoffen mee. Via landbouw en veeteelt komen er meststoffen, zowel natuurlijke als kunst meststoffen en verdelgers van onkruid en Scheepvaart Andere bronnen van vervuiling zijn bij voorbeeld de scheepvaart, zowel de beroepsvaart als de pleziervaart. Vervuiling door de beroepsvaart is zeker belangrijk, maar laten we nu buiten beschouwing. De bronnen van vervuiling bij de pleziervaart zijn: afvalwater en verf. Voor afvalwater zijn regels opgesteld. Alle nieuwe vaartuigen moeten vuilwatertanks hebben. Oude boten krijgen tot 2009 de tijd om ze in te bouwen. Watersporters behandelen de onderkant van hun boten met een speciale verf om algen- en pokkengroei te voorkomen. Algen en pokken geven meer weerstand en dus meer brandstofverbruik; ook maken ze de wendbaarheid en daarmee de veiligheid van het schip minder. In de meeste van deze verfsoorten zit koper. Dit is weer zo'n lekkend stofje. Er wordt geschat dat in 1999 ruim 8 ton koper alleen al van de pleziervaart in het Nederlandse oppervlaktewater terecht kwam. Rijkswaterstaat Zeeland onderzoekt en test 'goede' verf. Er is een project gaan de om alle vaartuigen van de rijksoverheid in Zeeland en Zuid-Holland te bestrijken Anke van der Geest is lid van de Wantijredactie. Met dank aan Thomas Collette, clustercoördinator Bronnen bij RWS Zeeland. Watersporters behandelen de onderkant van hun boten met een speciale verf om algen- en pokkengroei te voorkomen. Foto: Jaap Wolterbeek. met 'non-stick coatings' of andere verf zonder schadelijke stoffen. Verder is er overleg met belangenorganisaties binnen het project 'duurzame recreatievaart' om de verf, het afvalwater, het energieverbruik en voorzieningen in havens aan te pak ken. Tegenwoordig bepaalt de regelge ving van de Europese Unie de waterkwaliteit. Voorlopig vol doen zowel het Zeeuwse opper vlaktewater als grondwater ner gens aan de normen van de EU. De vele diffuse bronnen spelen daarin een grote rol. De eisen van de EU voor schoon water, uiterlijk in 2015, zullen burgers, boeren en buitenlui veel inspanning en geld gaan kosten Voor meer informatie: www.zuiverzeeuwswater.nl www.kaderrichtlijnwater.nl pen en steden in het riool, De neerslag zelf kan vervuilende stoffen bevatten. Als het water door de dakgoten en langs puien gutst, over bestrating en asfalt stroomt, neemt het weer van alles op zijn weg mee: zink, olieresten, zeepresten, onkruidverdelgers, verfstoffen, beitsmid- delen, enzovoorts. Nieuwe wijken worden tegenwoordig aan gelegd met gescheiden rioleringen. De neerslag wordt dan direct afgevoerd naar het oppervlaktewater en belast niet de afvoer via het gewone riool. Bij fikse buien kan er namelijk wel eens overstort van vuilwater ontstaan, als het riool de hoeveelheid niet aan kan. Ook werkt de rioolwaterzuivering minder goed als het afvalwater te veel met schoon regenwater wordt verdund. Bewoners worden nog te weinig voorgelicht over het ongewenste gebruik van verontreinigende stoffen en uitlogende bouwmaterialen. Ook bij archi tecten is winst te behalen want zij gebrui ken bij hun ontwerpen nog vaak zinkhou- dende materialen. En helaas, die lekken ook. ongewenste schimmels in het grondwater terecht. Aangezien we in Zeeland in een soort badkuip leven, komen deze veront reinigingen via bemaling uiteindelijk weer in het buitenwater terecht. 14 WANTIJ April '06

Wantij | 2006 | | pagina 14