Consumeren zonder het klimaat te veranderen ZMF zoekt voorbeeldbedrijven Gerda Spaander Een tas met boodschappen waarvoor geen lading C02 de lucht in is gegaan, is dat mogelijkOf een reis maken zon dergewetensbezwaar over het energiegebruik en de bijbe horende CO2 -uitstoot?De ZMF en andere milieufederaties zijn op zoek naar bedrijven die het lukt om 'klimaatneu- traleproducten te maken. Wordt de bolus straks ook op klimaatvriendelijk produceren beoordeeld? Foto: Jaap Wolterbeek. Tot nu toe ging het bij het tegengaan van klimaatverandering vooral om energiebesparing. Een stap verder gaat het streven naar 'klimaatneutraliteit': helemaal geen extra C02 de lucht in. Voor niets gaat alleen de zon op, dus wat moe ten we ons daarbij voorstellen? Een was die droogt door zon en wind, een voet tocht als vakantie of een zelfgeplukte bio- appel voor de lunch? Hoe moeten bedrij ven het aanpakken? Zijn er al voorbeel den? Energiebesparing Klimaatneutraliteit begint met energiebe sparing. Als de gebruikte energie afkom stig is uit hernieuwbare bronnen, is het doel al bereikt. Maar vaak zal dat niet zo zijn, en dan is compensatie het sluitstuk van klimaatneutraal produceren. Dat kan gebeuren door bosaanplant, energiebe sparing elders of het kopen van emissie rechten (al strooit de ontdekking dat bos sen ook een bron van het broeikasgas methaan lijken te zijn, wel roet in het eten). Koffie Een mooi en concreet voorbeeld is het kli maatneutraal produceren van koffiebran- der Peeze. Dit bedrijf heeft zijn bedrijfs processen doorgelicht en daarbij flinke mogelijkheden tot energiebesparing gevonden; verder gebruikt Peeze alleen groene stroom en compenseert het overi ge energiegebruik. Peeze-koffie is daar naast (deels) van eko- en Max Havelaar kwaliteit, dus al met al een lichtend voor beeld (www.peeze.nl) Greencard Een andere manier om klimaatneutraal te winkelen, is het betalen met een Visa Greencard. Aankopen worden dan gecom penseerd met het aanplanten van bomen: 22 voor een bankstel, 6,75 voor een tank benzine, en 1,1 voor een cd (www.green- cardvisa.nl). Ook Trees for Travel compenseert vliegrei zen. De bands Coldplay en zangeres Dido hebben C02-compensatie geregeld voor hun cd's. Ook groene stroom en bio brandstoffen zijn voorbeelden van neutra le energie. ZMF zoekt bedrijven Klimaatneutrale bedrijven zijn voorlopig uitzonderingen. Om meer klimaatneutrale producten op de markt te krijgen zoeken de ZMF en de andere milieufederaties naar bedrijven die bovengenoemde voor beelden willen navolgen. Dit project is een onderdeel van het Klimaatprogramma 2006-2007, waarin 40 maatschappelijke organisaties samenwerken onder het motto 'HIER!' (want de oplossing voor het klimaatprobleem ligt niet alleen ergens anders maar ook hier) Levert dit straks naast het EKO- keurmerk, het Milieukeur en Zeeuwse Vlegel nog een nieuw keurmerk op? Ilse Pama, ZMF- medewerker voor dit project, denkt niet dat dat het geval zal zijn. "Maar we gaan die producten en bedrijven natuurlijk wel flink in het zonnetje zetten." "Wat we verwachten? Een C02 -vrije Zeeuwse bolus is toch wel het minste!" Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 17 WANTIJ April'06

Wantij | 2006 | | pagina 17