'Uitbreiding recreatie niet ten van open landschap' koste Lex Kattemvinkel De provincie Zeeland wil een flinke kwaliteitsimpuls geven aan de recreatiesector. Het gaat vooral om het ver der ontwikkelen van de verblijfsrecreatie, zo staat in het ontwerp Omgevingsplan. De provincie wil ondernemers de mogelijkheid geven hun bedrijven te versterken, dat wil zeggen zowel te verbeteren in kwaliteit als uit te brei den in omvang. Als tegenprestatie moet de recreatieon dernemer ook investeren in de omgevingskwaliteit. Recreatiewoningen bij Vrouwenpolder. Foto: Jaap Wolterbeek. d Daarnaast wil de provincie de mogelijkheid scheppen nieuwe recreatiebedrijven te starten in het 'achterland', met name voor specifieke doelgroepen zoals duikers. We vroegen enkele lezers van Wantij hoe zij aankijken tegen een uitbreiding van de recreatie in Zeeland. Henk Barentsen, Biggekerke: "Ik ben tegen een uitbreiding van de recreatie in Zeeland. Het is hier aan de kust van Walcheren al druk genoeg. Een kwaliteitsverbetering op zich is prima maar geen uitbreiding. Ze moeten het eer der inkrimpen. Als er nog meer facilitei ten komen voor de recreatiesector gebeurt dat toch op de Kop van Schouwen, langs de Walcherse kust of in West Zeeuws- Vlaanderen, want in het binnenland zijn er weinig mogelijkheden. In de meeste gebieden is het uit economisch oogpunt voor een recreatieondernemer niet inte ressant en dan kom je al gauw terecht in een gebied waar het al druk genoeg is. Van verbetering van het landschap door recreatieondernemers verwacht ik niet veel, want dat levert geen echte natuur op. Recreatief medegebruik van natuur vind ik ook niet goed, want met ruiterpa den, een baan voor crossfietsers en derge lijke verpest je de natuur. Dan nog liever geen natuur. Ik zou zeggen: een vogelob servatiehut is prima, maar verder moetje niet gaan. Arsène Marteijn, IJzendijke: "Het is niet goed om van recreatieonder nemers te eisen om in omgevingskwaliteit te investeren. Dat gaat ten koste van het weidse in het landschap en dat is juist de aantrekkelijkheid van het Zeeuwse. Zeeland heeft een open landschap en dat moet zo blijven. Maar nog belangrijker vind ik dat de overheid met al die eisen de ondernemers op hoge kosten jaagt. Ze maken het veel te duur en daarmee jaag je de toerist weg. Dat kan toch niet de bedoeling zijn. Voor de economische ont wikkeling van de streek is het in ieder geval niet goed. Jeltje Ratsma, Middelburg: "Meer ruimte voor campings ik weet het niet zo meteen. Een mooie meidoorn haag als gebiedsaankleding vind ik prima, als het maar niet te knus en kneu terig wordt. En gebruiksnatuur hoeft van mij ook niet, want dan gaat het al gauw op een pretpark lijken. We moeten zuinig zijn op ons mooie Zeeuwse landschap. Daar passen wat mij betreft zeker niet nóg meer campings in. En ook niet van die parken met allemaal die vreselijke dakjes. Laat Zeeland zich richten op de toerist die voor de ruimte komt, voor de natuur en de rust. We moeten niet overal hetzelfde willen en dat geldt ook voor de recreatie. Het is toch al zo vechten om de mooie plekjes te behouden, 't Is soms net of de mensen het niet meer zien. Sjaak Rijk, Heinkenszand: "Het is op zich een goede zaak als recre atieondernemers niet alleen hun eigen terrein volbouwen, maar ook oog hebben voor de omgeving. Het moet natuurlijk wel een passend geheel opleveren. Van mij mag de recreatiesector zich versterken, want het is een van de economische motoren in Zeeland. Maar: erg weersaf hankelijk. Je zult naast de verblijfsrecre atie daarom ook wat moeten doen aan dagrecreatie. Mensen moeten wat te doen hebben bij slecht weer. Ik denk aan een echt Zeeuws onderwerp zoals de visserij, aan iets vergelijkbaars als Neeltje Jans doet op het gebied van water. We moeten het ook attractief houden voor gezinnen met jonge kinderen en niet alleen maar naar natuurbeleving kijken en wandel routes uitzetten. Nog iets anders: zorg dat andere ontwikkelingen de recreatie niet in de weg zitten. Neem de WCT. Stel dat die er komt en dat er ineens veel meer vrachtauto 's op de A58 zitten. Dat draagt voor toeristen niet bij aan het vakantie gevoel. Lex Kattenwinkel is medewerker van de Wantijredactie. 18 WANTIJ April'06

Wantij | 2006 | | pagina 18