Zoek de verschillen. Waarom links geen en rechts wel Nationaal Landschap? Landschappen. Een polder zonder veel natuurwaarden, oordeelde de Provincie in een studie naar de aanleg van de Sloelijn. Maar als je die Quarlespolder nu eens toe voegt aan het Nationaal Landschap en de Sloekreek weer tot leven wekt door een open verbinding met de Westerschelde? Dat zou de natuurwaarden van die polder enorm doen toenemen! Verkeerde kant Aan de noordzijde wordt de grens gemar keerd door de A58. We peinzen bovenop het viaduct, maar zien niet aan welke kant van de snelweg het nu mooier is. De per ceeltjes weiland van de oude Goese Poel, hollebollige stukjes gras, liggen nu aan de verkeerde kant van de grens. Pas als we eenmaal in de Zak terecht komen, open baart zich het Nationale Landschap in al zijn schoonheid. We rijden over hoge, kronkelige binnendijken,'langs majestueu ze grenslinden, diepe welen met smalle goudgele rietkragen, oude boerenerven, soms wat verwaarloosd, maar daarom des te mooier. Maar waar je ook kijkt, altijd en eeuwig zijn daar de hoogspanningsmas ten. Wat moet je daar nu mee in een Nationaal Landschap? Onder de grond stoppen? West Zeeuws-Vlaanderen In de eerste schetsen van het Nationaal Landschap in Zeeuws-Vlaanderen viel ook het dekzandgebied onder Koewacht daar binnen. Dit was kennelijk wat al te ambiti eus. Dit oude 'on'-Zeeuws, kleinschalig landschap is wel uniek voor Zeeland, maar niet markant genoeg om ook een nationale status te rechtvaardigen. De grenzen werden verlegd. De Braakman werd opgegeven, zo ook het oude eiland van Biervliet. Over bleef het Nationaal Landschap West Zeeuws-Vlaanderen. Het omvat de kuststreek met strand en dui nen, naast de rationeel grootschalig verka velde Generale Prins-Willempolder, talrijke kreken en binnendijken met de voor deze streek kenmerkende beplanting met knot- populieren. Maar het gebied omvat ook de Biezen en de Beooster- Eede Hoogland van Sint-Kruispolder. Een dekzandgebied van meer dan 10.000 jaar oud. Dus toch? Hier wel binnen de grenzen! Zoek de verschillen Even ten noorden van Driewegen ligt een kronkelslootje dat de harde grens vormt tussen dat wat wel en wat niet de eretitel krijgt. Helaas is het binnen de grens gele gen lage grasland recent gescheurd en omgezet in slecht gedraineerd bouwland. Ten noorden van Biervliet komen we door een heerlijk leeg en stil landschap. Buizerds op paaltjes, maar helaas, dit is de verkeerde kant van de grens. Ten zuiden van Biervliet staan we nog maar een keer stil precies op de grens: de Geertruida- dijk. Zoek de verschillen, waarom rechts wel een Nationaal Landschap en links niet? Alsof ze de bui voelt aankomen, vliegt een koppel patrijzen snel over de dijk het Nationale Landschap in. De grenzen van de drie Zeeuwse Nationale Landschappen blijken weinig te maken te hebben met de structuur of de kernkwalitei ten van het landschap. Bij de begrenzing is gekozen voor de gemeentegrens, kortom voor het bestuurlijke gemak. Kennelijk wil de provincie gekissebis tussen gemeentebesturen zo veel moge lijk voorkomen Jan Moekotte en Peter Maas zijn lid van de Wantijredactie. 8 WANTIJ April '06

Wantij | 2006 | | pagina 8