U een kans - Zij een kans vereniging Zeeuwse Milieu Federatie De Postcode Loterij maakt dromen waar. edenvergadering 6 mei et bestuur van de ZMF nodigt eden en lidorganisaties uit oor haar ledenvergadering. Wij ntmoeten u graag op dinsdag 16 mei 2006, Hotel Terminus, Stationsplein, Goes, aanvang: 19 30. uur. Agenda: 1 Opening van de voorzitter en een inleiding over de Zeeuwse actualiteit van natuur en milieu. 2. Mededelingen: Tuin van Zeeland heeft zich aangemeld als nieuwe lidorga nisatie. 3. Vaststellen van de notulen van de ledenvergadering van 22 november 2005. 4. Goedkeuring van het inhou delijk en financieel jaarverslag 2005. 5. Bestuurszaken: Dick Eveleens wordt door het AB voorgedragen voor een derde termijn. 6. Rondvraag 7. Sluiting. Aansluitend aan het eerste deel start een bijeenkomst met als thema: 'Energie voor de toekomst?' De schaarste aan energiegrond stoffen en de aandacht voor het klimaatprobleem zijn aanlei ding voor de ZMF om een thema avond over dit onder werp te organiseren. (tvm) Burgerjury gaat samen met de ZMF collegepro gramma's beoordelen. Meld u aan als jurylid Een burgerjury, bijeengebracht door de Zeeuwse Milieufede ratie, gaat na de gemeente raadsverkiezingen de college programma's van de 13 Zeeuwse gemeenten beoorde len op het natuur- en milieuge halte. Voor deze burgerjury zoe ken wij nog mensen. Bent u geïnteresseerd om zitting te nemen in deze jury dan kunt u zich aanmelden. De milieufederatie heeft samen met lokale groepen vorig jaar punten aangedragen voor de verkiezingsprogramma's van de politieke partijen. We gaan nu toetsen of gemeenten in het collegeprogramma werkelijk werk gaan maken van natuur en milieu. De collegeprogram ma's worden na de verkiezin gen opgesteld door de nieuw te vormen colleges van Burgemeester en Wethouders. Met vragen kunt u terecht bij Conny Buijs, medewerker gemeentelijk beleid, Zeeuwse Milieufederatie. Tel. 0113- 230075 of cbuijs@zmf.nl (cb) ZMF timmert aan de weg voor een C02 - neutraal Zeeland In opdracht van de Zeeuwse Milieufederatie heeft energiead viesbureau Ecofys een onder zoek uitgevoerd waarin aange toond wordt dat een CO2 - neutrale provincie Zeeland in 2050 mogelijk is (zie Wantij december 2005). Met deze visie wil de ZMF het bedrijfsleven, de overheid en de consumen ten inspireren om samen werk maken van CO2 - neutraliteit. De komende jaren is CO2 een centraal thema bij de ZMF en gaan we aan de slag met ver schillende activiteiten. Een aan sprekend voorbeeld is de reali satie van een CO2 - neutrale straat. Samen met energiebe drijf Delta Comfort en advies bureau Ecofys willen we laten zien dat het mogelijk is energie zuinige woningen te bouwen voor een redelijke prijs, die ook betaalbaar zijn voor starters. Ook het ontwikkelen van een Zeeuws klimaatneutraal pro duct, zoals bijvoorbeeld een CO2 - neutrale bolus (zie blz. 17), staat op het programma. Alle acties zijn een onderdeel van de landelijk klimaatcampag ne HIER (www.hier.nu). Andere activiteiten zijn een klimaatcafé voor burgers en het bespreek baar maken van CO2 - reductie mogelijkheden bij vijf grote bedrijven. Dit laatste komt voort uit het onderzoek van Ecofys waaruit blijkt dat 84% van de Zeeuwse CO2 - uitstoot afkomstig is van de grote bedrijven. In de brochure 'Op weg naar een duurzame Zeeuwse energievoorziening' kunt u meer lezen over de wijze waarop de ZMF echt werk gaat maken met een 100% C02 - reductie. De brochure is op te vragen bij de ZMF of te down loaden via de site van de ZMF. (me) ZMF betreurt noodzaak juridische procedure Ierse mossels Op 21 maart vernietigde de Raad van State de Natuurbeschermingswetvergun ningen voor de import van mossels uit de Ierse wateren. Bij de verlening van de vergun ning was niet goed gekeken naar de gevaren die de import op kan leveren voor de natuur in de Oosterschelde. De ZMF onderkent dat de uitspraak de mosselsector onder druk zet en betreurt dat. We zouden veel liever zonder tussenkomst van een rechter willen komen tot een gezonde Oosterschelde. In de gesprekken die we hebben gevoerd, werden de problemen echter genegeerd. Met de import van schelpdieren uit Ierland kunnen uitheemse plant- en diersoorten (exoten) meeliften en terecht komen in de in de Oosterschelde. Zo is de oesterziekte Bonamia des tijds meegekomen. Deze para siet heeft vrijwel alle Platte Oesters in de Delta uitgeroeid. Zo kan import een serieus pro bleem veroorzaken. Volgens goed gebruik heeft de ZMF geprobeerd om in overleg met de betrokkenen tot afspraken te komen over de risico's van exo ten. Maar toen de problemen steeds ter zijde werden gescho ven, restte er weinig anders dan de Raad van State om een oor deel vragen. De ZMF voelt zich erkend door de uitspraak van de Raad van State, maar betreurt het dat de sector via een gerechtelijke uit spraak geconfronteerd wordt met de gevolgen. Veel liever hadden wij in onderling over leg naar een bevredigende oplossing gezocht. Met de juri dische strijd is kostbare tijd ver speeld. Nu het helder is dat rekening gehouden moet wor den met de gevaren van de import van schelpdieren moe ten we alsnog op zoek gaan naar mogelijkheden om de vis serijactiviteiten in goede har monie met de natuur vorm te geven. Allereerst moet daarvoor het onderzoek naar de gevaren van de import van schelpdieren goed aangepakt worden. De ZMF is graag bereid om daar over het overleg aan te gaan. (gvz) De Nationale Postcode Loterij geeft een kans aan organisatie^die zich sterk maken voor alles wat kwetsbaar is. Vorig jaar keerde de loterij 210 miljoen euro uit aan 52 organisaties op het gebiedvan mens en natuur. De 12 provinciale Milieufederaties ontvingen hiervan 2,5 miljoen euro. Meedoen isfeenvoudig, bel 0909-0033 (15cpm) of meld u aan via internet: www.postcodeloterij.nl Voor 8,25 per lot speelt u^al mee en maakt u kans op de PostcodeKanjei^van 22,7 miljoen euro en honderdduizenden andere prijzen. 19 WANTIJ April'06

Wantij | 2006 | | pagina 19