Zeeuwse balans zoek Meer respect voor historie en identiteit landschap nodig Foto: Jaap Wolterbeek. Willem de Weert Zeeland is geen museum met 380.000 inwoners. Het is een dynamische provincie waarin mensen willen wonen, werken en leven. Daar hoort ruimte voor ontwikkeling en vernieuwing bij. Maar altijd met respect voor historie en identiteit. d Daarover waren de bezoekers van de thema-avond op 22 maart j.l. in Middelburg het roerend eens. De avond was georgani seerd door Staatsbosbeheer, in samenwer king met de Zeeuwse Milieufederatie, Het Zeeuwse Landschap en Natuurmonumenten. Het gehalte aan NB' ers (natuurbeschermers) was hoog. Maar ook de cultuurbeschermers lieten zich horen. Zeeuws erfgoed beschadigd Aad de Klerk, historisch geograaf, sprak over de verhouding tussen cultuurhistorie en natuurbescherming. Hij noemde het Zeeuwse landschap cultureel erfgoed dat respect verdient. Hij haalde Koos van Zomeren aan: "Geen landschap is heilig, maar het is wel de bedoeling dat het lang zamer verandert dan andere dingen." Volgens De Klerk leeft cultuur niet alleen van creativiteit, maar ook van continuïteit. Hij vindt dat het huidige cultuurlandschap onvoldoende beschermd is. "Onwetendheid heeft het Zeeuwse land schap als cultureel erfgoed beschadigd". Hij riep de cultuurhistorici op uit hun stu deerkamers te komen en meer contact te leggen met de natuurbeschermers. "Die zijn veel strijdbaarder. Maar ze vergeten met hun plannen voor nieuwe natuur wel eens dat het landschap een geschiedenis heeft die zichtbaar moet blijven." Omgevingsplan Volgens De Klerk loopt de provincie Zeeland voorop met natuurontwikkeling, maar is het beleid wat betreft het cultuur landschap onvoldoende in zicht. "In het nieuwe Omgevingsplan wordt een cul tuurhistorische hoofdstructuur genoemd. Maar die gaat niet verder dan het verzame len van gegevens.Hen grootse visie heb ik niet ontdekt. Het is de hoogste tijd om de hoogtepunten van het Zeeuwse cultuur landschap op een provinciale monumen tenlijst vast te leggen en te beschermen." Als voorbeeld noemde hij de Oud-Noord- Bevelandse Polder rond Colijnsplaat: "Vier jaar ouder dan de Beemster die Werelderfgoed is. Die polder moet dan toch minstens Zeeuwse erfgoed zijn, even als de oesterputten en laatste landarbei derswoningen." Op de schop Herman Pleij, hoogleraar historische let terkunde, voegde er in een humoristisch betoog aan toe dat Nederlanders weinig op hebben met hun geschiedenis. Laat staan met de geschiedenis van hun land schap. "In de ogen van de gemiddelde Nederlander is het landschap, inclusief de natuur, iets dat door mensenhand gemaakt is en daarom naar believen weer op de schop genomen kan worden." Onvoldoende onderdeel ZMF-directeur Tjeu van Mierlo poneerde de stelling dat de landschappelijke kwali teit van Zeeland onvoldoende onderdeel uitmaakt van de planvorming. "Meestal gaan ruimtelijke ontwikkelingen niet uit van de kwaliteit van het Zeeuwse land schap, maar zijn ze een initiatief van een sector en dienen ze een speciale functie." Als voorbeelden noemde hij de glastuin bouw in de Bathpolder bij Rilland, de nieuwbouwwijk de Mortiere in Middelburg en het plan voor een vier- baansweg door West Zeeuws-Vlaanderen. "De ZMF heeft vanaf het begin tegen de plannen voor glastuinbouw bij Rilland bezwaar gemaakt. De plaats direct achter de dijk van het Nationaal Park Oosterschelde is totaal verkeerd en van landschappelijke inpassing is geen sprake. Omwonenden klagen inderdaad steen en been over de licht- en lawaaioverlast. Nu komt er misschien een magere groen strook rond de kassen, maar de kassen hadden daar nooit gebouwd mogen wor den." Ook bij de nieuwbouwwijk Mortiere is het bestaande landschap geen uitgangspunt geweest. "Er is alleen rekening gehouden met het landschap door op de laagste plek een zielig waterpartijtje aan te leggen", aldus Van Mierlo. Ook over de plannen voor de verbreding van de N6l is hij niet te spreken. "Daar verstoort straks een vier- baansweg het Nationale Landschap." Een leefbaar evenwicht vraagt om keuzes. Zeeland zet een stap met het Provinciaal Omgevingsplan. Maar de natuur- en cultuurbe schermers waren het roerend eens dat een integrale visie, die het karaktervolle Zeeuws land schap als uitgangspunt neemt, hard nodig is Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 3 WANTIJ April '06

Wantij | 2006 | | pagina 3