Provincie wil iedereen te vriend houd Omgevingsplan geen garantie voor betere leefomgeving Tjeu van Mierlo Veel beleid is van invloed op de omgeving waar je woont, werkt en ontspant. De provincie heeft besloten om al dat beleid in één plan onder te brengen. Water, milieu en ruimtelijke ordening komen voortaan bij elkaar in een Omgevingsplan waarin de provincie de koers van 2006 tot 2012 uitzet. dDrie plannen samenvoegen tot één plan is een prima stap. Het maakt afstemming en integratie van beleid mogelijk. En daar is de kwaliteit van de leefomgeving bij gebaat. Spijtig genoeg heeft de provincie er niet voor gekozen om ook het beleid voor ver voer en infrastructuur in het Omgevingsplan onder te brengen. Een gemiste kans. Want verkeer en transport kunnen de kwaliteit van de leefomgeving flink in de weg zitten. Nieuwe ontwikkelingen In het beleid tot nu toe stond de vraag centraal: wat laten we toe? Het Omgevingsplan introduceert een andere benadering. Hét motto van dit plan is: "Mogelijkheden voor nieuwe ontwikkelin gen." Maar niet zonder meer. Rust, ruim te, landschap, en natuur moeten er beter van worden, zo stellen Gedeputeerde Staten (GS). Goed dat de verbetering van de Zeeuwse kwaliteiten voorop staat. Maar helaas bie den GS geen garantie dat een betere leef omgeving ook de uitkomst van het nieuwe plan zal zijn. Slechter milieu Op onderdelen is het plan zo vrijblijvend dat het Zeeuwse milieu er slechter van wordt. "Vanwege het economische belang van de havens en de transportassen accep teren we de huidige milieukwaliteit," zo staat in het Omgevingsplan. Dat is het hoofd in de schoot leggen. Waar havens en wegen liggen, vervuilen bedrijven en transport de lucht en is de uitstoot van bijvoorbeeld fijn stof en stikstofdioxide hoog. Er is alle reden om maatregelen te treffen die de lucht daar schoner maken. Maar wat doet de provincie? Die accep teert de huidige situatie. Ook vinden GS het best dat het milieu op één onderdeel verslechtert als tegelijkertijd geïnvesteerd wordt in verbetering van een ander aspect van de omgevingskwaliteit. GS en Provinciale Staten hebben steeds gesteld dat het twee sporenbeleid werkt. Mooi niet dus. De verdere ontwikkeling van de haven- en industriegebieden met accepta tie van een magere milieukwaliteit, ver draagt zich niet met de groenblauwe oase waarbinnen alle Zeeuwse kwaliteiten moe ten uitblinken. Publiek belang veilig stellen Het behoud en de versterking van de Zeeuwse kwaliteiten staan of vallen met de opstelling van de provinciale overheid. Wil zij zich echt hard maken voor de kwa liteiten die Zeeland zo bijzonder maken? Wil zij het publiek belang veilig stellen als zich onder grote druk lokale ontwikkelin gen aandienen, die strijdig zijn met het centrale uitgangspunt van behoud en ver sterking van de Zeeuwse omgevingskwali teiten? Daar geeft het Omgevingsplan geen antwoord op. De ZMF heeft eerder voorgesteld om te kiezen voor een benadering waarbij de provincie onderscheid aanbrengt tussen datgene wat van privaat belang is en dat gene wat van maatschappelijk belang is. Het eerste kan vrij en naar believen wor den ingevuld. Dat wat van maatschappe lijk belang is, zoals de Zeeuwse waarden, dient de overheid te bewaken en veilig te stellen. De komende jaren wil de provin cie ruim baan geven aan nieuwe ontwik kelingen. Juist dan is het borgen van alles van waarde meer dan ooit nodig. Aanleg Sloelijn in Quarlespolder foto: Jaap Wolterbeek Kwaliteitsteam Om het denken en doen over kwaliteit een impuls te geven, denkt de provincie aan de instelling van een 'kwaliteitsteam'. Een groep mensen met verschillende des kundigheid en achtergrond die kan mee helpen als een soort verzekeringsagent voor het behoud van rust, ruimte, land schap en natuur. GS zullen het team gezag moeten geven. Een samenstelling van het team met invloedrijke mensen uit ecolo gie, economie en de sociaal-culturele sec tor is dan een noodzakelijke voorwaarde. "De adviezen zijn nooit bindend", staat er nu in het Omgevingsplan. Maar ze moeten wel zwaar wegen. Het team zal over een portemonnee met inhoud moeten beschikken om wenselijke ontwikkelingen een financiële impuls te kunnen geven. De provincie Noord-Holland heeft zo'n robuust team en daar zijn de ervaringen positief. 4 WANTIJ April '06

Wantij | 2006 | | pagina 4