Zoek de grenzen van de Nationale Landschappen an Moekotte en Peter Maas li In het Omgevingsplan 2006-2012 van de Provincie staat, duidelijk omlijnd, welk delen van Walcheren, van Zuid- Beveland en van West Zeeuws -Vlaanderen de status Nationaal Landschap krijgen. Waar begint zo'n Nationaal Landschap nou precies en waar houdt het eigenlijk op? Is ter plekke te zien waarom juist daar en nergens anders die grens getrokken is? Onder Pronk, minister van Milieu Oin het kabinet Kok, zou heel Zeeland nog een Nationaal Landschap worden. Dat bleek te hoog gegrepen. Rijk en Provincie onder handelden over wat wel en wat niet haal baar was. De ambtenaren van de provincie Zeeland hebben tijdens werkbezoeken aan Den Haag allerlei ideeën over begren zingen verworpen en omhelsd. Nu het Rijk de grote lijnen getrokken heeft, mag de Provincie de begrenzing verfijnen. Volgen de grenzen de kwaliteit van het landschap of spelen andere dingen een rol? Walcheren Wie grenzen trekt, creëert ook grensgeval len. Iedereen kan, sabbelend op een pot loodje, met de kaart van Zeeland voor zich, mompelen: "Non plus Ultra". "Tot hier en niet verder" naar de naam van een aardig café aan de voet van de Brabantse Wal. Op Walcheren zijn de bebouwde kommen van Vlissingen, Middelburg en Arnemuiden buiten het Nationaal Landschap gehouden. Wethouder Kool- Blokland van Middelburg verklaarde onlangs nog in de krant dat Middelburg in geen geval meer zou gaan bouwen in wat er nog rest van de groene longen van Middelburg. Toch is er van het groen, dat ooit tot aan de Middelburgse vest reikte, in de begrenzing van het Nationaal Landschap niets terug te zien. De ZMF liet op een werkbijeenkomst in september vorig jaar weten dat Middelburg en Vlissingen nu juist wel deel moeten uitma - -• ->■••• lyy v."" nSft&i-Sfc Groene wig tussen Vlissingen en Middelburg Foto: Willem de Weert ken van het Nationaal Landschap Walcheren. De milieufederatie waarschuw de: "Als die steden teveel vrijheid krijgen voor woningbouw en economische ont wikkeling, hebben inspanningen om de rust en ruimte op de rest van Walcheren te bewaren, geen zin." Groene wig Middelburg en Vlissingen steggelen over het al dan niet bouwen aan de rand van de stad. In het licht van dat gesteggel valt het strookje groen tussen beide steden dat de status van Nationaal Landschap heeft verworven, heel erg op. Het ligt bij de Oude Vlissingse Weg en de Reyersweg. Die groene wig moet blijkbaar voorkomen dat Vlissingen en Middelburg aan elkaar vast groeien. Maar waarom nu juist daar? We gaan op verkenning uit. De smalle wig is alleen maar te vinden met een gedetail leerde kaart in de hand. We zien lage, vochtige, waarschijnlijk behoorlijk zilte weilandjes. Veel wulpen, nog wat oude boerderijen en een bunker. Een rommelig geheel, alsof het gebied planologisch onbestemd is en zelfs de projectontwikke laars hier geen gok durfden wagen. Zak van Zuid-Beveland Nationaal Landschap Walcheren wordt in het oosten begrensd door een oude zee- 6 WANTIJ April '06

Wantij | 2006 | | pagina 6