ideale combinaties, maar in geval van twijfel krijgt de natuur voorrang." Mosselzaad Recent is er in de pers nogal wat heibel ontstaan over de rol van de ZMF wat betreft de duurzame visserij en de intro ductie van gebiedsvreemd mosselzaad. Rüna Kuiler is resoluut: "Dergelijke zaken worden altijd in het overlegorgaan besproken. Het punt is dat het ministerie zich niet aan afspraken heeft gehouden met betrekking tot het mosselzaad. Ook de provincie heeft daarin negatief geadvi seerd. Het is jammer dat de pers slechts halve waarheden vertelt. Het komt erop aan samen tot een oplossing te komen waar alle partijen tevreden mee kunnen zijn. Natuurlijk speelt de ZMF daarbij de rol van belangenbehartiger van de natuur, maar er is intensief contact met bijvoor beeld de vertegenwoordigers van de visse rij." Zandhonger Een andere zaak die recent binnen het overlegorgaan speelt, is de zandhonger van de Oosterschelde (zie blz. 12 en 13). "Bij de aanleg van de Oosterscheldekering was de zandhonger voorzien. D.e afbraak van de schorren en slikken gaat alleen veel sneller dan gedacht. Wereldwijd ziet men in dat grote ingrepen in de natuur altijd slecht voor de ecologie uitpakken. De natuur past zich wel aan, maar welke natuur komt er voor in de plaats en hoe lang duurt het herstel van het even wicht?" Zonering Vlak bij het Goese Sas kijken we uit over een klein stukje schor dat recent met schapengaas is afgezet. Niet om de scha pen binnen, maar juist om honden buiten te houden. Het is een project van Landschapsbeheer Zeeland in samenwer king met het Nationaal Park. "Hier komt zonering om de hoek kijken. Dit stukje schor en dat kleine stukje zandstrand is van groot belang als broedplaats voor ple vieren. Mensen hebben er absoluut geen moeite mee, mits je maar goed uitlegt waar het hier om gaat. Liefst hebben we geen hekken in het gebied. Het is er immers voor mensen en natuur. Tot slot de vraag of er nog een speciaal bezoekerscentrum voor het Nationaal Park komt? Rüna: "Het zal meer een soort parel snoer worden rondom de Oosterschelde. Een snoer van ver schillende kleinschalige voorzie ningen, laagdrempelig, gezellig, leerzaam en vooral inspelend op de beleving van de bezoekers" Welke plaats heeft de visserij in het Nationaal Park? Binnen het stelsel van Nationale Parken neemt de Oosterschelde een bijzondere plaats in. Het is niet alleen het grootste Nationaal Park, het heeft ook de grootste commerciële productiefunctie: de beroeps visserij en de kweek van schelpdieren. Van begin af aan is gesteld dat de visserij bin nen het Nationaal Park kan blijven bestaan. Er zijn zelfs goede kansen voor gezamenlijke belangenbehartiging van en educatie over natuur en visserij. Maar het Beleids- en Inrichtingsplan (BIP) noemt ook een aantal heikele punten zoals voedselre- servering voor vogels in relatie tot de (kok- kel)visserij. Het streefbeeld is daarom zo geformuleerd dat visserij mogelijk blijft, waarbij het natuurlijke systeem in al haar facetten duurzaam in stand moet blijven. Dat is voor de natuur én voor de visserij van groot belang. Vanuit het Nationaal Park is er voor visserij weinig eigen beleids ruimte. Het visserijbeleid wordt nu een maal Europees en landelijk vastgesteld. Het BIP beperkt zich dan verder ook tot het noemen van een aantal thema's die spelen zoals de verspreiding van de Japanse oester en de landschappelijke inpasbaarheid van hangcultures. Bron: www.npoosterschelde.nl Peter Maas is lid van de Wantijredactie. 11 WANTIJ Juli '06

Wantij | 2006 | | pagina 11