asi ZÏM "-v Langs de schorren ontstaan klifranden Foto: Jaap Wolterbeek. 'V..., «- a Nieuwe ingrepen Er zijn plannen in studie om de comparti menten aan de oostzijde van de Delta, ontstaan door de aanleg van de dammen, te verminderen. De Oosterschelde krijgt in die plannen weer toevoer van zoet water en het Volkerak-Zoommeer weer toevoer van zout water. Dat kan via doorlaatmid- delen in de Philipsdam en door het peil van het Volkerak-Zoommeer te fluctueren. Het een en ander is ingegeven om de eco logie van de Oosterschelde te verbeteren en overmatige algenbloei in het Volkerak- Zoommeer tegen te gaan, maar ook om hoge waterafvoeren van Rijn en Maas op te kunnen vangen door het meer als opvangbekken te gebruiken. Dit kan nadeel geven voor de hoeveelheid zoet water die beschikbaar is voor de landbouw op Tholen en in West-Brabant. Ook kan de afwatering van West-Brabant bij de combi natie van extreme regenval en hoge rivier- afvoer problemen ondervinden. ■■F l&.nöSk II U. -r-, m 1 vogels. Doordat er minder hogere gedeel ten zijn, zijn er ook minder wadslakjes en slijkgarnaaltjes die tot voedsel dienen voor een aantal vogels.Kokkels zijn een belangrijk voedsel voor scholeksters. Door de afname van het oppervlak aan hogere plaatdelen is het areaal aan leefgebied voor de kokkels kleiner geworden en daarmee het leefgebied voor de scholek sters. De plannen om weer zoet water in de Oosterschelde te laten (zie kader) zullen opnieuw verschui vingen veroorzaken in de ecolo gie. De zandhonger en slibhehoef- te zijn er echter niet mee gehol pen Platen en slikken in de Oosterschelde worden kleiner door zandhonger. Foto: Jaap Wolterbeek. Voor meer informatie: www.verkeerenwaterstaat.nl Anke van der Geest is lid van de Wantijredactie. 13 WANTIJ Juli'06

Wantij | 2006 | | pagina 13