Wandelen over het Kiekendiefpad Peter Maas Oude zeedijken kronkelen zich rond de voormalige eilan den van Wolphaarstdijk en Oud-Sabbinge. Ze vormen een prima basis voor een nieuw uitgebreid padenstelsel dat de toegankelijkheid van dit typisch agrarische gebied moet vergroten. Dit wordt een dag waarbij je zoveel mogelijk de schaduw opzoekt. Maar die is in sommige delen van deze polders ver te zoeken. Ik loop door de Westkerkepolder en langs de Egbert- Petruspolder. Als je daar niet speciaal naar toe wilt, dan kom je hier nooit. Toch is deze uithoek een bezoek meer dan waard. Zoals alle uithoeken heeft het iets bijzonders. Hier is dat vooral de verlaten heid, de leegte, de stilte. Je zult hier wei nig mensen tegenkomen. Hooguit zie je een boer wat onkruid kappen tussen de suikerbieten. Ik kom namen tegen als de Mariahoeve uit 1926, het Overhof of de Kasmanshoeve. Lange, rechte, boomloze dijken en de zon brandt meedogenloos. Er is de geur van pas gemaaid gras, nog een klein beetje muf, maar tegen de avond zal er gehooid kunnen worden. Bij Sluis de Piet is er een prachtig uitzicht over de Wester Schenge. Een lang, slank kreek restant dat ons herinnert aan woelige tij den. Een kievit op de akker vertrouwt een aantal kauwtjes niet en gaat fel tekeer. Twee zwanen zweven zacht maar moei zaam door de lucht. Groene kikkers kwa ken in de sloot. En steeds is er de gele kwikstaart die je nauwlettend in de gaten houdt. Soortenrijk Even verderop loopt het pad over een dijk die tot voor kort beweid werd met runde ren. Meteen is te zien dat een dijk die opgebouwd is uit zware klei erg soorten rijk kan zijn. Tussen rietzwenkgras, kam- gras of goudhaver zijn gevlekte rupskla ver, gewone bermzegge, ijzerhard, katten- doorn of knopig doornzaad te vinden. Het muraltmuurtje bovenop de dijken is begroeid met de meest fantastisch Eerste landschappelijk netwerk in Zeeland langs de Schenge. Foto: Peter Maas. gekleurde korstmossen. Gewone mossen verschrompelen en wachten koeler en vochtiger weer af. Van hieruit steek ik dwars door de polder richting het Veerse Meer. Plotseling zijn we te gast bij Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer. We horen de wielewaal, de nachtegaal en voor het eerst dit jaar weer eens een tor telduif koeren. Maar dit is een gebied voor de 'echte' toerist en het liefst ga ik zo snel mogelijk terug de polders in. Onverharde paden zoekend dwars door het boerenland. In de volgende Wantij zit de wan delroute 'Het Kiekendiefpad' bij gevoegd. Het is een uitnodiging aan u, lezer, om het pad dat voor een groot deel over boerenland gaat, te verkennen. Het pad wordt deze zomer officieel in gebruik gesteld Voor excursies: zie www.zmf.nl Opening wandelroutenetwerk De Schenge Op 17 augustus a.s. zal de Zeeuws gede puteerde Poppelaars officieel het nieuwe wandelroutenetwerk openen. Vanaf dat moment kunnen inwoners en recreanten wandelen over boerenland en langs stille dijkjes, vanaf de Piet bij het Veerse Meer tot en met het Goese Sas aan de Ooster- schelde. Het gaat in totaal om 75 kilome ter wandelpad rond de dorpen Oud- Sabbinge, Wolphaartsdijk en Wilhelmina- dorp, dat als eerste in Zeeland bewegwij- zerd is volgens het knooppuntensysteem. Het is ook het eerste uitgewerkte voor beeld van het Zeeuwse landschapsnet werk. Het netwerk is tot stand gekomen op initiatief van de ZMF in samenwerking met SLZ, wandelvereniging TeVoet en Van Buiten Uit en de WitteWandelingen, ondernemers uit de streek. Peter Maas is lid van de Wantijredactie. 14 WANTIJ Juli '06

Wantij | 2006 | | pagina 14