Onder de leden 't Duumpje, een Zeeuws-Vlaamse Nachtwacht 't Duumpje heeft veel vogelkennis in huis Jan Moekotte Zie de Zeeuwse Milieufederatie eens als een museum en de aangesloten verenigingen als kunstwerken. Kijk, daar hangt 't Duumpje: een kleurrijke verzameling mannen, ja vooral mannen. Een zooitje ongeregeld ook, maar dan wel een dat ogen en oren de kost geeft, 't Duumpje doet me denken aan De Nachtwacht. Namen noemen is onno dig, iedereen kent het schilderij, maar vrijwel niemand kent de afgebeelde figuren bij naam. Boomkikker FotoLuc van Beijsterveldt Prominent in het licht, met zwarte hoed en rode sjerp, staat de vrij willige molenaar, tevens de coör dinator van de knotploeg (typte per onge luk eerst knokploeg). Hij kocht drie hec tare grond enkel en alleen om er een paradijs voor de boomkikker te creëren. En kreeg een koninklijke onderscheiding, die hij weigerde: "Een lintje voor dingen waar ik plezier in heb? Als ik nu een hel dendaad verricht, dan vind ik het wat anders." Achter hem: de man met het vaandel die er in slaagde Jan Wolkers tot bescherm heer van de boomkikker te maken. Hij ontdekte bij een Belgische chocolatier groene chocolade kikkertjes. Die bonbon- netjes gaan sindsdien rond op bijeenkom sten waar het wel en wee van de boom kikker besproken wordt. En daar, een beetje in de schaduw, de man die graag op de achtergrond blijft. Hij gaat over de centen en het clubblad onder het motto: "De natuur is mooi, maar er moet wel bij gedronken worden. Bourgondiër, bankier, blazer." Boomkikker Omringd door mannen, prachtig verlicht, een vrouw. Zij treft op een Franse cam ping een boomkikker aan in het 'bloc sanitaire'. Ze neemt het beestje in haar badmuts mee naar de tent om het aan haar man te laten zien. Die man ziet de eerste boomkikker van zijn leven. Nu is hij voorzitter van de Stichting Boomkikkerfonds. Helemaal rechts de man met de grote trommel. Die staat voor alle muzikanten, 't Duumpje, klein vogeltje met een grote bek, brengt met gemak een orkest met blazers strijkers, toetsenisten en tokke laars op de been. Dan daar midden voor, vol in het licht, de man met een groot uitgevallen kroontjespen. Bij 't Duumpje is die pen een wapen tot verweer in han den van tekenaars, schrijvers en grafische ontwerpers met humor. Blader het "Kruipend gedierte des Aardbodems" van Jan Wolkers door, laat de pagina's snel door je vingers glippen en zie dat zich een filmpje aftekent waarin een boomkikker een vlieg vangt. Getekend door de lange magere man rechts in beeld, de rechter arm uitgestrekt, uitleg gevend. Die teke naar is bovendien de man met een enor me kennis van wilde bloemen en planten, de vraagbaak die vrijwel alles wat er groeit in het wild bescheiden, maar stel lig, op naam weet te brengen. Gouden gezelschap Dat dit gezelschap in juni vijftig jaar bestaat, weet een groot deel van de 700 leden niet. Toch staat in de notulen van april 1973 expliciet vermeld dat 't Duumpje toen het estafettestokje over nam van de in juni 1956 opgerichte 'Vogelbeschermingswacht West Zeeuwsch - Vlaanderen'. Al een halve eeuw vogel liefhebbers dus, maar nu gaat het om meer; nu gaat het 'om de bescherming en het behoud van het landschappelijk karakter en de flora en fauna in West Zeeuwsch - Vlaanderen'. Veel vogelkennis 't Duumpje heeft nog steeds geweldig veel vogelkennis in huis. Op het smalle paadje door de duinen in Noord-Frankrijk is het gezelschap in groepjes uiteen geval len. Voor mij staat abrupt iemand stil. Dat veroorzaakt een kettingbotsing. "Sssst" gebaart de stokstijve man en fluistert: "Een nachtegaal. Ja, knikken sommigen. Ik hoor wel wat fluiten, maar mij kunnen ze, wat betreft de nachtegaal, veel wijs maken, zelfs dat die overdag fluit. Ik laat het groepje gaan en wacht op het volgen de groepje. En waarachtig, ook daarin zit iemand die stil houdt, naar de duin doorns wijst en zachtjes fluistert: "Nachtegaal". Ik laat me nog een keer terugzakken. Als even later iemand uit dat derde groepje ook het gekwetter in de bosjes aan een nachtegaal toeschrijft, ben ik (ongelovige Thomas) overtuigd. Ik ben niet in doorsnee gezelschap. Ik ben onder de leden van 't Duumpje. Dwarsliggen Om het landschap te beschermen ligt 't Duumpje soms dwars. Zo kocht de vereni ging samen met de ZMF een splintertje grond aan op het traject voor de rondweg om Aardenburg. Als je willekeurige leden vraagt naar het waarom, dan is steevast 17 WANTIJ Juli'06

Wantij | 2006 | | pagina 17