Vakantiewerk in Midden-Amerika laat sporen na i*e i voetafdruk J van Oosterschelde-coördinator Rüna Kuiler -JI Gerda Spaander Bij de mondiale voetafdruk van Rüna Kuiler kwam de Oosterschelde niet ter sprake. Wel had ze het al snel over de J projecten in Guatemala en Costa Rica waar ze in haar vakantie aan meewerkt. Héél mondiaal, maar tellen die vliegkilometers nu wel of niet mee? Rüna Kuiler is coördinator voor- M lichting en educatie bij het Mm" Nationaal Park Oosterschelde. w, 2e legt veel küometers af. Zoals bij haar meeste voorgangers telt dat ook bij haar afdruk stevig mee. Neem bijvoor beeld voor het woon-werkverkeer Wemeldinge -Goes. Als ze geen afspraken buiten de deur heeft, neemt ze de fiets, maar vaak is dat wel het geval, en dan vindt ze de auto een stuk handiger. Familiebezoek buiten Zeeland gaat meest al met de auto. Een jaarlijkse vakantie ergens in Europa (dit jaar in Schotland) zorgt voor nog wat meer 'punten'. "De tijd van vakantie met de trein hebben we gehad. Ik kijk wel naar de mogelijkheden, maar vaak is de trein duurder en een stuk omslachtiger. Dus we nemen de auto en gaan dan wandelen." Vakantiewerk Daarmee zijn we er nog niet, want Rüna gaat ieder jaar naar Midden- Amerika. Niet voor vakantie, hoewel het er mooi genoeg is. Ze werkt dan voor het International Tree Fund (ITF), een Nederlandse vrijwilligersorganisatie die kleine projecten uitvoert op het gebied van bosbehoud en bosherstel. "Heel effec tief, met lage onkosten en met zoveel mogelijk gebruik van de eigen mogelijk heden van de mensen daar. Ik ben o.a. betrokken bij het herstel van een bronge- bied in Costa Rica en het opzetten van nieuwe dorpen in Guatemala voor en door ontslagen landarbeiders. Als ik na een paar jaar weer op dezelfde plek terug kom, zie ik dat het project nog steeds werkt. We proberen om het aanzien van de westerse landbouw met kunstmest en bestrijdingsmiddelen te relativeren. We laten zien dat hun eigen methode nog steeds waardevol is. Die is per slot van rekening biologisch." Rüna doet niet aan C02-compensatie van haar vliegreizen (www.greenseat.nl). "Het is goed bedoeld, maar ik vind het niet terecht dat we daar andere landen mee opzadelen. En niet ieder bosbouwproject in dat kader zit ecologisch goed in elkaar." Bescheiden Terug naar Rüna's voetafdruk. In de andere categorieën scoort ze bescheiden. Groenten van eigen tuin, aankoop van kleren, apparaten en meubels minder dan gemiddeld. "Gekregen meubels vind ik vaak mooier." Ze scoort ook een laag energieverbruik en kocht pas nog een nieuwe wasmachine met energiezuinig A+ label. We zijn schappelijk. Als we wegens het vakantiewerk haar intercontinentale vliegkilometers voor de helft meetellen, gebruikt Rüna 4 hectare. Dat is iets minder dan de gemiddelde Nederlander. "Ja, maar toch nog heel wat. Ik ben zeker geen voorstander van domweg consumeren, maar ik wil van milieubewustzijn ook geen koppijn krijgen" Bereken zelf uw voetafdruk op www.voetenbank.nl. Gemiddelde Noord-Amerikaan 9,5 ha Gemiddelde Nederlander 4, 7 ha Gemiddelde wereldburger 2,3 ha Eerlijke Aarde aandeel 1,7 ha Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 20 WANTIJ Juli '06

Wantij | 2006 | | pagina 20