Herstel van getij achter dammen ook mooi voor schelpdieren- kweek Gevaar van uitheemse waterdieren (exoten) Vanaf 1730 de paalworm die de houten zeeweringen verwoestte. Vanaf 1930 de Chinese wolhandkrab die schade aan de binnenvisserij veroorzaakt. Vanaf 1949 de mosselparasiet die proble men bij Zeeuwse mossels oplevert Vanaf 1964 de Japanse oester die kokkels en mossels overwoekert Vanaf 1980 de oesterparasiet waardoor de teelt van platte Zeeuwse oesters instort. Bron: PZC 25 maart 2006 En toen? GvZ: "Toen? Niets. Na de heldere uitspra ken van het Expertisecentrum gebeurde er gewoon niets! Er waren wat bijeen komsten en gesprekjes, dat was alles. Ondanks herhaalde verzoeken van de Zeeuwse Milieufederatie bleef aanpassing van het beleid of nader onderzoek uit. We bleven dus met de tijdelijke toestemming voor het importeren zitten. We probeer den de kwestie buiten de rechter om op te lossen en met de sector in gesprek te gaan. Maar de boot werd afgehouden onder het mom van: Waar maken jullie je druk om? We importeren helemaal niet zoveel en het gaat toch nergens fout." De andere partij wilde niet praten? GvZ: "Dat klopt en dan kun je ook niet samen naar een oplossing zoeken. Onze signalen werden simpelweg genegeerd, zowel door de mosselhandel als door het ministerie. We besloten dan maar beroep aan te tekenen tegen de vergunning die de minister verstrekt had om de import toe te staan. Dat deden we overigens niet alleen, maar samen met Vogelbescher ming Nederland. De uitkomst was dat de Raad van State ons in maart j.l. geheel in het gelijk stelde. De rechters oordeelden dat er voor de vergunningverlening geen passende beoordeling was gemaakt en dat de minister van LNV een vergunning ver leende zonder voldoende voorbereiding. De vergunning werd vernietigd." Paniek in Zeeland? GvZ: "Paniek bij een deel van de mossel industrie, want we mogen plotseling niet meer importeren. Een woordvoerder van de mosselimporteurs schreeuwde moord en brand en legde de schuld bij ons. Eerst zei de sector dat er helemaal niet zoveel geïmporteerd werd, nu zou het import verbod 10.000 banen kosten en het einde van Yerseke zijn. De ZMF zou aan brood roof doen. Anderen doen hun huiswerk niet, maar de milieufederatie krijgt de zwartepiet. De fout lag bij het ministerie dat talmde met het beleid. Ondanks het Zeeuwse mossel mo van A tot Z een streekproduct zijl Foto: Jaap Wolterbei Hoe zie je de toekomst van de mos selkwekerij? GvZ: "Het belangrijkste probleem bij de kweek van mosselen is hoe je aan vol doende zaad komt. De Waddenzee is voor een deel gesloten en in de Oosterschelde valt niet erg veel zaad (vandaar de Ierse import). Men is op zoek naar mogelijkhe den om mossellarfjes te vangen. Je kunt ook aan hangcultures en aan binnendijk- se kweek denken. Daarvoor komt een experiment in Plan Tureluur (zie blz. 8 en 9). Het herstel van de estuariene dyna miek zou ook winst zijn. Door de Deltawerken zijn de geleidelijke overgan gen van zoet naar zout, die voor de voed selvoorziening en voor de vorming van mosselzaad van groot belang zijn, verd wenen. Herstel van het getij in het Grevelingen, Krammer-Volkerak en Zoommeer zou niet alleen mooi zijn voor de natuur en de waterkwaliteit, maar ook voor de schelpdierenkweek." "Hoe het verder moet met de Zeeuwse mossel hangt ook samen met de visie op het Nationaal Park Oosterschelde. Nu houdt het gebied het midden tussen een mosselakker en een natuurge bied. Laten we het minder zoeken in de kwantiteit en meer in de kwaliteit. De Zeeuwse mossel moet van A tot Z een exclusief streekproduct zijn. Dat is beter voor de natuur, voor de economie en dus voor Zeeland" Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. rapport van het eigen expertisecentrum hield het ministerie de kaken stijf op elkaar. Intussen was er commotie in de pers ontstaan en kwamen er ingezonden brieven. Ook ging de Zeeuwse politiek zich ermee bemoeien. We hadden niet naar de rechter mogen stappen. Men ver geet dan gemakshalve de doelstellingen van de milieufederatie. Elke burger en elke organisatie heeft het recht om naar de rechter te stappen en om een oordeel te vragen." Een idee hoe het nu verder moet? GvZ: "De soep wordt niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend. We zaten na twee dagen aan tafel met de sector. We conclu deerden dat het van het grootste belang is dat het gevraagde onderzoek er nu snel komt. Verder dat de regelgeving in de EU overal hetzelfde uitgelegd wordt. Duitsland is veel coulanter door de import van Iers mosselzaad toe te staan. Dergelijke verschillen moet je niet heb ben. Het belangrijkste is dat de mossel sector zelf de wil aan de dag legt om alternatieven voor import te gaan onder zoeken. De ZMF zit samen met andere natuurorganisaties, de overheid en de vis serij in het Visserij Initiatief Zeeland. Dat overleg dient ook om de gang naar de rechter zoveel mogelijk te voorkomen." 4 WANTIJ Juli '06

Wantij | 2006 | | pagina 4