labitatrichtlijn houdt Ierse mosselen egen w Jan-Eelco Dijk Niet alleen moesten de rechters zich uitspreken over de onderlinge verhouding tussen Europese regels, de Raad van State velde ook een belang- lijk oordeel over het voorzorgsbeginsel, liet geschil: de minister van LNV verleen- Be een vergunning op grond van de Natuurbeschermingswet voor het in de Josterschelde uitzaaien en weer opvissen 'an mosselen uit de Ierse Zee. De ZMF ;telde beroep in omdat zij vond dat de ninister onvoldoende had onderzocht velke schade het uitzaaien van Ierse nosselen aan de natuurwaarden kan toe- trengen. Met de mosselen kunnen allerlei :xotische soorten meeliften, die op den luur het bestaande bodemleven in de Dosterschelde bedreigen. Handelsbeperking I De minister vond dat hij de vergunning I liet kon weigeren, en beriep zich op arti- I tel 28 van het EG-Verdrag. Daar kwam de l/erhouding tussen Europese regels om de I hoek kijken. In artikel 28 is vastgelegd I lat geen invoerbeperkingen kunnen wor- I den opgelegd die tot gevolg hebben dat j-bijvoorbeeld- producten van het eigen land worden bevoordeeld boven produc- len van een ander EU-land. Maatregelen om de natuur te beschermen zijn wel liogelijk, maar mogen geen verkapte handelsbeperking opleveren. Nu niet Vaststond dat de natuur schade onder bond van de invoer van de mosselen, zou jhet weigeren van de vergunning wel jneerkomen op zo'n verkapte handelsbe- Iperking, stelde de minister. Habitatrichtlijn De Raad van State kon zich in dat stand punt niet vinden. De minister mocht de Oosterschelde valt onder de bescherming van de Europese Habitatrichtlijn. Foto: Jaap Wolterbeek vergunning zelfs helemaal niet toetsen aan artikel 28 van het EG-Verdrag. Ten behoeve van de bescherming van natuur heeft de EU de Habitatrichtlijn in het leven geroepen. Die richtlijn is toetsings kader voor de vergunning op grond van de Natuurbeschermingswet, aldus de staatsraden. De vergunning had dan ook uitsluitend mogen worden getoetst aan de Habitatrichtlijn. Voorzorgsbeginsel Vervolgens beoordeelden de magistraten de vraag of aan de eisen van de Habitatrichtlijn was voldaan, en daar kwam het voorzorgsbeginsel aan de orde. Het voorzorgsbeginsel betekent dat pas toestemming mag worden gegeven voor een project als na onderzoek ("een pas sende beoordeling" heet dat in Europa) zekerheid is verkregen dat wezenlijke kenmerken van het natuurgebied niet worden aangetast. In het geval van de mosselvergunning was niet aan het voor zorgsbeginsel voldaan, vond de Raad van State. Er lagen diverse rapporten waaruit bleek dat er wel degelijk risico op schade was. De minister kwam niet weg met de opmerking dat de rapporten te algemeen van aard waren. Ook verwierpen de rech ters het argument van de minister dat er in het verleden al decennia Ierse schelp dieren waren uitgezaaid, zonder dat dit effect had gehad op de Oosterschelde. Het oordeel van de Raad van State was duidelijk: het uitzaaien van Ierse mosselen kan pas door gang vinden, als na degelijk onderzoek zonneklaar vast komt te staan dat de natuur geen wezenlijke schade ondervindt. Is de burger misschien EU-moe, voor de natuur kan een beetje meer Europa geen kwaad Jan-Eelco Dijk is advocaat bij Vest-advocaten. Hij ver leent in samenwerking met de ZMF juridische bijstand aan mensen die kampen met milieuproblemen. Bij het grote publiek mag "Europa" uit de gratie zijnin de juridische praktijk is het Europese recht al lang niet meer weg te denken. De uitspraak van de Raad van State over de Ierse mosselen in de Oosterschelde is in dat verhand om meerdere redenen interessant. 5 WANTIJ Juli '06

Wantij | 2006 | | pagina 5