Mosselzaadinvanginstallaties zorgen voor landschapsvervuiling, vindt de Milieufederatie. Foto: Jaap Wolterbeek. zich de afgelopen jaren verdiept in de â– rechtspraak en in de motieven van de milieubeweging. Hij zegt dat de mossel- sector ook naar duurzaamheid streeft, zij liet vanuit andere motieven: "De mossel sector wil minder afhankelijk worden van jde fluctuaties in het natuurlijke aanbod van mosselzaad. Dit heeft weinig te maken met het delen van uitgangspunten jover natuurbeheer. De sector en ZMF wil- ilen beide dat de sector minder afhanke- 'lijk van de natuur wordt, maar vanuit geheel verschillende uitgangspunten. Voor ons telt dat de val van mosselzaad ongewis is en dat er minder banken zijn om op te vissen. We moeten op zoek naar alternatieven. Dat zijn achtereenvolgens mosselzaad uit het buitenland halen, uit Ierland bijvoorbeeld, mosselzaad met installaties invangen en als derde kunst matige kweek, buitendijks in broedhui- zen." Landschapsvervuiling Zelf experimenteert hij met een mossel- zaadinvanginstallatie (mzi). Hij hoeft dan niet meer met de kor over de zeebodem te schrapen om mosselzaad te vangen. Die methode is tegen het zere been van de milieuorganisaties, omdat zij denken dat door het slepen de zeebodem ernstig beschadigd raakt. Een mzi bestaat uit drijvers, lijnen en ankers over een afstand van honderd meter. Aan een hoofdlijn worden weer touwen gebonden, waaraan het zaad kan nestelen. De opbrengst kan vijf kilo mosselzaad per meter zijn. Maar de mzi's scheppen weer een nieuw pro bleem: landschapsvervuiling. De honder den drijvende tonnen vallen in het water enorm op. Van den Berg experimenteert nu met een afzinkbaar systeem, een soort vlot waaronder de touwen hangen. Een proefopstelling ligt in de haven van Anna Jacobapolder. Probleem "Een probleem is de vergunning voor experimenten. De subsidies die verstrekt worden, gaan grotendeels op aan advies dat nodig is voor noodzakelijke vergun ningen. Het is de vraag of een nieuw sys teem kan worden terugverdiend want de vergunning is slechts geldig voor een paar jaar. Het is onzeker dat de onderneming daadwerkelijk door mag gaan. De regels voor een vergunning voor een innovatie project zijn complex en de ambtenaren tobben met de aanvraag. Dit vertraagt nieuwe ontwikkelingen. Innovatie wordt zo frustratie. Onze sector bestaat uit breekbare familiebedrijven die de laatste jaren veel voor de kiezen hebben gekre gen. De overheid moet stoppen met amb telijke muggenzifterij en het ondernemers met initiatieven makkelijker maken." Noordzee De mosselvisser ziet de toekomst met ver trouwen tegemoet als zijn sector de tijd en de kans krijgt om duurzaam te wor den. "Ik zie bijvoorbeeld in de nabije toe komst mogelijkheden om mosselzaad te vangen onder de windparken op de Noordzee. Dat vereist een ander, robuus ter systeem. Maar Shell wil nog niet mee werken omdat hun core-business energie opwekken is en ze de eerste jaren nog genoeg andere zaken aan hun hoofd heb ben om de parken te realiseren." Verder ziet Wout van den Berg ook kansen als de zoute zeearmen weer in contact komen met het zoete water van de rivieren. "Vast staat dat broedval op de grens van zout en zoet water relatief zeker en goed is. Als er in de dammen van de Deltawerken doorlaatmiddelen komen, vergroot je de oppervlakte waar broedval plaatsvindt." Het kabinet neemt in 2007 een beslissing over uitbreiding van de mosselzaadinvanginstallaties in Nederland. Daarbij zal gekeken worden naar wat het oplevert en welke effecten de mzi's hebben op lokale flora en fauna. Voor de mosselsector geldt dat die in elk geval minder afhankelijk wil wor den van de natuur Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 7 WANTIJ Juli '06

Wantij | 2006 | | pagina 7