'Inspelen op de beleving' Rüna Kuiler van het Nationaal Park Oosterschelde: 'In geval van twijfel krijgt de natuur voorrang' Peter Maas De Oosterschelde is niet alleen kweekvijver van mosselen maar ook het grootste Nationaal Park van Nederland. Een Nationaal Park heeft geen juridische status. Het biedt geen extra bescherming bovenop bijvoorbeeld de Vogelrichtlijn of de Habitatrichtlijn. Het Nationaal Park is niets anders dan een samenwerkingsverband. Organisaties van verschillende pluimage steken de kop pen bijeen en proberen het beste uit de Oosterschelde te halen. Rüna Kuiler organiseert de voor- r lichting en educatie over het Nationaal Park Oosterschelde. Ze komt van buiten de provincie, woont sinds anderhalf jaar in Wemel- dinge en werkt op het kantoor in Goes voor het Nationaal Park Oosterschelde. Dat zie je wel vaker, dat juist iemand van buiten de provincie het hardst loopt om al het moois in Zeeland onder de aan dacht te brengen. Beseft de geboren en getogen Zeeuw nog wel hoe mooi het gebied is? Neem bijvoorbeeld het plekje waar we afspreken: gezellig in het gras met zicht over het water, zonnetje in de rug en achter ons een graspieper neerda lend op een paaltje. Emoties Wat maakt de Oosterschelde zo mooi? Rüna Kuiler heeft zich dat ook al vaak afgevraagd: "Het is moeilijk precies in woorden te vatten. Het gaat om emoties die alleen door een combinatie van woor den kunnen worden benaderd. Het gaat bijvoorbeeld om ruimte, lucht, dynamiek, weidsheid en rust. Het gaat hier allemaal zijn gangetje. Ineens zie je een grote groep strandlopers die in een wolk laag over het slik heen en weer zwenkt. Het zijn de droogvallende platen, ineens zijn ze daar, absoluut onomkoombaar. En dan luisteren naar de wormen!" Haar ogen glinsteren als ze over de Rüna Kuiler: "Het gaat bijvoorbeeld om ruimte, lucht, dynamiek, weidsheid en rust." Foto: Peter Maas. voortgezet onderwijs wordt nu benaderd waarbij de leerlingen aan de slag kunnen als medewerker van een adviesbureau. "Geen saaie weetjes, maar praktische zaken en zelf werken aan oplossingen." Rüna is zeer tevreden over de interesse van de scholen: "Vrijwel alle basisscholen uit de omgeving hebben al eens bij ons gewinkeld." Oosterschelde vertelt. Haar enthousiasme is besmettelijk: "Het desolate of vunzige van het slik en de modder, zelfs snot hoort er op een of andere manier bij! Aan de andere kant is het een heel kunstma tig gebied: de rechte lijnen van de zeedij ken, de bakens in het water, de Zeelandbrug met vrachtwagens overheen. Tegelijkertijd filteren de kokkels zich suf, gaat de natuur gewoon door, al het water dat door al die zeefjes en maagjes gaat, dat is toch wonderbaarlijk!" Verwondering Samen met twee collega's werkt Rüna vooral aan educatie: "We willen de ver wondering overbrengen. Het is niet zo belangrijk om de precieze naam van een beestje te weten. We willen iedereen vooral laten genieten van de Oosterschelde en op die manier werk je aan een breed draagvlak voor de toe komst. Hoe vroeger iemand op een posi tieve manier in aanraking komt met de natuur, hoe meer het beklijft. Daarom zijn scholen een belangrijke doelgroep voor ons." Voor elk leerjaar van het basis onderwijs is een lespakket gemaakt dat vooral op beleving is geënt. Ook het Samenwerking In 2002 is door de minister het Nationaal Park de Oosterschelde opgericht. Het is het grootste van de 20 parken die we in Nederland hebben. Er lag toen al een plan op tafel voor een duurzaam beheer en gebruik van de Oosterschelde. "Daarbij zijn ook economische activiteiten (visse rij betrokken, wat zeer bijzonder is voor een Nationaal Park. We moeten ook niet vergeten dat de visserij en de natuurbe scherming in dit gebied al eerder met veel succes hadden samengewerkt. Het is immers dankzij deze samenwerking dat de Oosterscheldekering is aangelegd waardoor het getij in de Oosterschelde kon worden behouden." De essentie van het Nationaal Park is dat alle deelnemen de organisaties het Beleids- en Inrichtingsplan (BIP) Oosterschelde onderschrijven. Naast de ZMF en het IVN zijn onder andere de visserij, de provincie, het waterschap, Rijkswaterstaat, de ministeries van LNV en EZ, terreinbeheer ders en gemeenten in het overlegorgaan vertegenwoordigd. Ze bekijken samen de problemen en werken gezamenlijk aan oplossingen. Om een modern begrip te gebruiken: hier wordt gebiedsgericht gewerkt. "Samen zoeken we naar de 10 WANTIJ Juli '06

Wantij | 2006 | | pagina 10