Duurzame energie Als de energie uiteindelijk op is, wat dan? Zover ziet Sietz Leeflang het niet komen: "De energie van de zon is naar menselijke maatstaven onuitputtelijk. Ik denk dat we toe moeten naar het opwekken van elektriciteit uit duurzame energie, bij voorbeeld zonne-energie in de woestij nen. Daarmee kunnen we dan weer waterstof vrijmaken uit water. En om wat dichter bij huis te blijven. Ik vind wind energie ook een goede zaak. Maar duur zame energie dreigt teveel een druppel op de gloeiende plaat te worden. Daarom moeten we meer werk maken van ener giebesparing. Neem nu al die airco's van afgelopen zomer. Dat is helemaal niet nodig als je in de bouw ook rekening houdt met het buiten houden van warm te." Vliegen als plicht Op zijn bureau staat een foto van Groucho Marx. Het thema is te serieus om er lichtvoetig mee om te gaan. Regelmatig heeft Leeflang het over 'hopen en bidden'. "Want deze maatschappij is niet met ratio te benaderen. Voor jongeren is vliegen haast een plicht geworden. Het gaat niet om de kwaliteit van de reis, maar puur om het kilometers maken. Aan de andere kant zijn de behoeften van de mensen 10 WANTIJ Oktober '06 wel degelijk legitiem. Je moet ze dus niet veronachtzamen Komt de oplossing straks alleen uit het technische vernuft? "Nee", zegt hij resoluut. "De jeugd moet in een vroeg stadium begrijpen hoe waardevol, maar kwetsbaar de aarde is Meer informatie over De Twaalf Ambachten: www.de!2ambachten.nl Peter Maas en Gerda Spaander zijn lid van de Wantijredactie.

Wantij | 2006 | | pagina 10