Energie besparen Meer comfort ^eld bes CV Optimaal bespaart energie en verhoogt comfort Dat kan met het project CV Optimaal! Consument Project ZMF samen met installatiebedrijf: Gerda Spaander Bij energiebesparing op school gaat het er vaak om de lokalen niet te warm te stoken en het gebouw ah verwarmen als het in gebruik is. Dat is het toch wel? Nee, er valt nog meer te besparen. Onder het motto "CV Optimaal" hebben zeven Zeeuwse basisscholen flink bezuinigd op hun energiegebruik. En dat niet cdleen, hun comfort ging er ook op vooruit. Hit u tien twintig procent besparen op gasverbruik voor het verwarmen 1 verwarmen van uw gebouw? Wilt u ook het comfort in gebouw verbeteren? In Groningen bleek CV Optimaal een succes. Daarom ging ook de ZMF aan de slag om in Zeeland meer profijt uit de centrale verwarming te halen. De milieufederatie voert het project uit samen met installatiebedrijf Dubourgraaf en begon bij een aantal basisscholen. Waterzijdig inregelen De hoeveelheid water die door de radiato ren stroomt, is regelbaar. Komt er teveel water in, dan is het uitstromende water te warm en wordt er energie verspild. Bij te weinig water wordt het bovenste deel van de radiator wel warm, maar het onderste niet: het vertrek komt dan niet goed op temperatuur. Hoeveel water waar nodig is, hangt samen met de grootte van de radiator en de afstand tot de ketel. Deze zogenaamde waterzijdige inregeling blijkt bij installatie vaak achterwege te worden gelaten. Waarom eigenlijk, als er zoveel mee te besparen valt? Volgens installateur Robert Dubourgraaf zijn opdrachtgevers vaak niet op de hoog te van dit aspect: "Het lijkt goedkoper om er dan maar geen aandacht aan te geven." Tegenwoordig wordt het iets gangbaarder om nieuwe installaties in te regelen. Zelf zet hij het bij zijn opdrach ten altijd in het bestek. Besparing CV Optimaal werd financieel gesteund vanuit het Milieu Actie Plan van energie bedrijf Delta. Br werden scholen bena derd en installateurs bijgeschoold. Zeven scholen deden er uiteindelijk mee. Vóór er daadwerkelijk ingeregeld kon worden moesten er vaak aanpassingen aan de installaties worden uitgevoerd, daarna kon het besparende werk beginnen. Inmiddels hebben de scholen een winter gestookt met hun ingeregelde installaties: de besparingen liggen gemiddeld rond de 15 procent. Overal aangenaam Een van die basisscholen is De Uilenburch in Middelburg. Hans Keijmel, in die tijd directeur van de school, stelt vast dat het een lonende zaak is geweest. "Eigenlijk hebben we nauwelijks gemerkt dat er iets is veranderd; het is er zeker niet kouder op geworden. Maar we 'bespaarden wel 22% aan energie, dat is zo'n 1000 euro per jaar. Dat bedrag heb ben we dus jaren onnodig uitgegeven. Na de inregeling was het nog wel even zoe ken naar de juiste instelling van de tem Folder 'CV-Optimaal' van installatiebedrijf Dubourgraaf peratuur, maar nu is het overal aange naam." De subsidie is op, maar ook zonder subsi die verdient de inregeling zichzelf terug. De ZMF gaat daarom nu de beheerders van kantoren stimuleren hun cv-installa- ties optimaal te laten inregelen. Is zo'n energiebesparing ook mogelijk bij woningen? Robert Dubourgraaf zegt van wel, al kan het resultaat wisselen. Even over al CV Optimaal uitvoeren, en we hebben al aan de Kyoto-verplieh- tingen voldaan! Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. Bijvoorbeeld door een gelijkmatiger verspreiding van de beschikbare warmte over de verschillende vertrekken in uw gebouw? 13 WANTIJ Oktober'06

Wantij | 2006 | | pagina 13