Vluurplanten in Middelburg bij estauratie sparen V' if ïL mm - v;-"# Vr«£, Lucien Calle Oudere muren blijken soms een hele begroeiing aan bijzondere planten te kunnen dragen. In Zeeland zijn dergelijke muurvegetaties bekend van de oudere stadscentra. Zo gaan cultuurhis torie en ecologie hand in hand Bij bijzondere ecologische waarden denken we meestal niet aan stads centra. Bij waardevolle flora gaan de gedachten uit naar bloemrijke graslan den, duinen, moerasgebieden, en niet naar de stenen massa van drukke binnen steden. Toch blijkt ook die urbane omge ving botanische verrassingen op te leve ren. Zo vinden we de mooiste muurvege taties in de provincie Zeeland langs de kades van Middelburg. Wie een ommetje langs de Kinderdijk maakt en via de Bierkaai terug naar de Koningsbrug wan delt, valt van de ene verbazing in de andere. Bij de Kinderdijk afdalend naar de houten vlonders, zie je al bij de trapjes hele tapijten van muurvarens. Op een tra ject van slechts enkele tientallen meters scoor je de ene zeldzame soort na de andere: Zwartsteel, Steenbreekvaren in ongekende dichtheden, overal Klein glas- kruid en talrijke Tongvarens. Er zijn Moerasvarens, enkele groeiplekken van de exotische IJzervaren, en toe maar, ook nog hele bossen van het zeldzame Stijf hardgras. Spanningsveld Natuurlijk zijn het juweeltjes om trots op te zijn, toch duidt juist deze botanische rijkdom op een probleem. De planten kunnen hier juist groeien omdat de kade muren niet meer precies tiptop in condi tie zijn. Hier en daar is wat voegwerk los geraakt; er zijn zelfs wat stenen verzakt. In de ontstane spleten vinden de muur- planten een ideale biotoop. Maar juist de verminderde conditie vormt ook reden tot zorg. Verder verval moet worden voorko men en hele delen zouden eigenlijk eens voorzichtig moeten worden gerestau reerd. U begrijpt het probleem. Ondanks serieuze pogingen om bij restauraties de bijzondere muurvegetaties te sparen, is dat in het verleden toch bij verschillende projecten mislukt. In Middelburg ging bij de restauratie van de kaden van hel Prins Hendrikdok in 2003 de groeiplaats van de karakteristieke Rode spoorbloem verloren. Opknapbeurt De gemeente Middelburg heeft intussen een civieltechnische controle van de kademuren laten uitvoeren. Er is een geldpotje voor de opknapbeurt beschik baar. Een hoopvol teken is dat Middel burg een ecologisch adviesbureau in de arm genomen heeft om onderzoek naar de bijzondere muurplanten te laten uit voeren. Ook de Flora- en Faunawet stelt aanvullende voorwaarden, omdat er van zelfsprekend veel Rode lijst soorten aan wezig zijn Lucien Calle is medewerker van Stichting Landschapsbeheer Zeeland. 15 WANTIJ Oktober '06

Wantij | 2006 | | pagina 15