Natuur in het en milieu stemhokje Lex Kattenwinkel Kamer en in maart volgend jaar voor inhoud van de verkiezingsprogramma 'swaaronder de Binnenkort mogen we weer naar de stembus. Twee keer zelfs: op 22 november zijn er verkiezingen Voor sommigen is het een uitgemaakte zaak op welke par tij ze stemmenanderen laten hun stem afhangen van de natuur- en milieuparagraaf. In hoeverre speelt natuur en milieu een rol in uw stemgedrag? Antoine Prinsen, Vogelwaarde: "Ik weet nu al waarop ik ga stemmen: de PvdA. Daar stem ik altijd op, vooral omdat het sociale beleid bij die partij in goede handen is. Of dat ook geldt voor het beleid ten aanzien van natuur en milieu, daar twijfel ik wel eens aan. Maar dan denk ik: ook voor natuur en milieu kan ik nog beter op de PvdA stemmen dan op een andere grote partij zoals CDA of WD. Kleine partijen kunnen nog zo goed zijn, het nadeel is dat hun invloed beperkt is. Provinciaal vind ik dat partijen meer moeten doen om het landschap weer aantrekkelijk te maken. Er gebeurt wel wat, zoals de aanleg van nieuwe natuur bij Terneuzen, maar met weinig moeite kan er veel meer. Ik denk aan het beplanten van dijken of het groen aankle den van die nieuwe boerderijen." Piet Spuij, Vlissingen: "Ik kijk de verkiezingsprogramma's erop na en laat mijn stem mede afhangen van de natuur- en milieuparagraaf. Bijvoorbeeld het standpunt over duurza me energie zoals windenergie weegt voor mij zwaar mee. Wat mij betreft komen er veel meer locaties in aanmerking voor windmolens. Ik accepteer het nadeel van horizonvervuiling, want de nadelen van energie uit fossiele brandstoffen zijn veel groter. Ik weet ook wel dat een land niet alleen van windenergie afhankelijk kan zijn, maar het aandeel 'wind' zit nog lang niet aan die limiet. En: we leven in een provincie waar het veel waait. Zeeland moet wel zuinig zijn op zijn rust en ruim te - economisch ontwikkelingen en behoud van ruimtelijke kwaliteiten gaan moeilijk samen. Dat zogenoemde twee sporenbeleid, ik heb er niet alle vertrou wen in." Jos Hoebink, Middelburg: "Bij de landelijke verkiezingen overheer sen grote thema's als de AOW en Afghanistan. Voor mij zijn dat soort zaken ook van belang, maar de bescherming van natuur en milieu evenzeer. Ik vind stimulering van openbaar vervoer belang rijk, dus laat ik meewegen wat partijen daarover in hun programma's hebben staan. Bij de provinciale verkiezingen zijn natuur en milieu nóg belangrijker voor mijn stemgedrag, omdat die grote the ma's daar niet zo'n rol spelen. In Zeeland is de WCT een belangrijk thema. Aanleg van zo'n grote containerterminal gaat ten koste van de waarden die we in Zeeland juist willen beschermen, dus stem ik op een partij die tegen de WCT is." Peter Dirkson, Goes: "Ik ben lid van GroenLinks dus is de keus in het stemhokje voor mij niet moeilijk. Ik zie de aantasting van de leefomgeving als een van de grootste bedreigingen van de mensheid: het gaat om ons voortbe staan. Bij veel politieke partijen over heerst echter het kortetermijndenken. We hebben dat zopas weer gezien bij de afschaffing van de subsidie op duurzame energie, net als eerder is gebeurd met de subsidie op zonnecollectoren. En dat ter wijl de overheid alternatieve energie juist zoveel mogelijk moet promoten en bevor deren. Door het aanbod te stimuleren creëer je een vraag. Nu hikken mensen aan tegen een lange terugverdientijd van 15 jaar voor zonnecollectoren, en durven de investering niet aan. Daar moet de overheid een rol in spelen. Voor bepaalde toepassingen zijn collectoren al bijna ren dabel, dan kan een subsidie mensen over de drempel helpen" Lex Kattenwinkel is medewerker van de Wantijredactie. Foto: Jaap Wolterl 18 WANTIJ Oktober'06

Wantij | 2006 | | pagina 18