"Zeeland klimaatneutraal' in 2050" Tjeu van Mierlo over doelstelling milieufederatie: Zeeland is als zonnigste provincie heel geschikt voor zonne-energie. FotoJaap Wolterbet Waarom al die aandacht Wvan de milieufederatie voor energie? Tjeu van Mierlo (TvM): "Energie is de brandstof voor de econo mie. Op dit moment spelen er verschillen de zaken. Je ziet al dat de energieprijzen steeds hoger worden. Op termijn raken de fossiele brandstoffen op. Er zijn in Zeeland plannen voor de bouw van ener giecentrales. Daarbij leeft ook de discussie over kernenergie op, er wordt al gespro ken over een tweede kerncentrale. We staan aan de vooravond van grote veran deringen in onze energievoorziening. Daar heeft de milieufederatie een duide lijke visie op. Gaan de fossiele brandstoffen in de ban? TvM: "Je moet fossiele brandstoffen enkel gebruiken als het echt niet anders kan. Kolenvergassing heeft dan de voorkeur (relatief schoon). We pleiten voor de ondergrondse opslag van de C02-uitstoot. Maar beide zaken zijn tijdelijke oplossin gen in de overgang naar duurzame ener gie." Net als kernenergie? TvM: Nee! Kernenergie is helemaal uit den boze: daar zitten te veel gevaren en nadelen voor de lange termijn aan. Het geld dat is toegezegd voor het langer openhouden van de kerncentrale, moet volledig besteed worden aan de omscha keling naar duurzame energie. Zeeland biedt uitstekende mogelijkheden voor windparken op zee, zonne-energie en de inzet van biomassa door de landbouw. Voor het aanvoeren van biobrandstoffen per schip beschikt Zeeland over prima havenfaciliteiten." Speelt de klimaatverandering een rol? TvM: We kunnen er niet meer om heen dat het klimaat verandert door de uitstoot van broeikasgassen. De provincie Zeeland heeft een relatief hoge uitstoot van C02. De cijfers laten zien dat de Zeeuwse uit stoot van C02 tussen 1990 en 2002 snel gegroeid is, van 10 miljoen ton naar 15 miljoen ton. Naar verhouding stoot de Zeeuwse industrie meer broeikasgassen uit (84 dan gemiddeld (62 in Nederland. Het betreft een beperkt aantal grote bedrijven zoals Dow Chemical, EPZ, Yara, Total en Elsta." Wat stelt de ZMF voor? TvM: "We gaan de vijf grote bedrijven voorstellen doen om hun CO, emissie te verminderen. Op de eerste plaats met besparen, bijvoorbeeld door recycling, het benutten van restwarmte en de integratie van industrieën. Nedalco en Cerestar zijn een goed voorbeeld van samenwerkende bedrijven. We bepleiten het gebruik van duurzame energie, overal waar dat kan. Ook door particulier initiatief. Dat kan door een kostendekkende vergoeding te geven voor aan het net geleverde stroom als die met zonnepanelen is opgewekt. We gaan energiepassieve huizen promo ten, zelfs een energieneutrale straat. We nemen ook onze eigen huisvesting in Goes onder de loep. Dat is een oud gebouw waar nog heel wat energiewinst te behalen valt. We gaan campagne voe ren voor klimaatneutrale producten en gaan door met projecten als "Laat het donker donker" en "CV-Optimaal" "Zeeland kan als eerste provincie in Nederland een volledig duurza me energievoorziening realiseren. Dat is in 2050 haalbaar" Voor meer informatie: www.zmf.nl en www.ecofys.nl Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 4 WANTIJ Oktober '06 Onze toekomstige energievoorziening staat in het bra punt van de belangstelling. Tijdens de laatste ZMF- lea vergadering pleitte directeur Tjeu van Mierlo voor 'klimaatneutraal' Zeeland in 2050, zonder Klimaatneutraal betekent dat er bij activiteiten per saldo geen koolstofdioxide vrijkomt.

Wantij | 2006 | | pagina 4