ictie HIER wil iedereen betrekken bij klimaatprobleem nSÏÏ 1 I hier Ilse Pama Het klimaat verandert. Is dat een probleem? Ja, want overal op de wereld krijgen we steeds vaker te maken metf de nadelige gevolgen. HIER is een initiatief van 38 ga doelen die in Nederland en daarbuiten een groot aani, projecten uitvoert om het wereldwijde klimaatprobleem aan te pakken. Je UDe concentratie C02 in de atmosfeer is sinds de industriële revolutie, vooral vanaf 1950 flink gestegen. Een gevolg hiervan is zeespiegelstijging. De zeespiegel ligt in 100 20 tot 110 centimeter hoger dan nu. Andere gevolgen van de klimaatverande- ing zijn ongebruikelijke droogtes, hitte- ;olven, extreme regenval, overstromin- en, krachtiger orkanen en het smelten an gletsjers. HER Veel mensen willen en kunnen bijdragen aan de oplossing van het klimaatpro bleem. HIER wil dat zoveel mogelijk mensen meedoen, want alleen dan kan het tempo van de klimaatverandering afgeremd worden en de schadelijke gevol gen beperkt worden. De 12 provinciale Milieufederaties gaan bijvoorbeeld in gesprek met bedrijven. Het is de bedoe- ing dat zij hun producten op een kli- maatneutrale manier gaan produceren. Klimaatneutraal, wat is dat? Klimaatneutraal wil zeggen dat er geen negatief effect is op het klimaat. Een kli maatneutraal product is energiezuinig en met duurzame energie gemaakt. Komt er dan toch nog C02 vrij, dan wordt dat ver volgens gecompenseerd. Bijvoorbeeld door het aanplanten van bos, want bomen nemen weer C02 op. Ook het investeren in duurzame ontwikkelingen is een manier om de uitstoot te compense ren. Dit hoeft overigens niet alleen in Nederland plaats te vinden; dit kan over de hele wereld. Op dit moment is er al een aantal bedrijven die meewerkt aan het project van de milieufederaties bij voorbeeld Holland Hotels, Green Seat (klimaatneutraal vliegen) en de rock groep Normaal. In Zeeland zijn de biolo gische rozen van Rozenkwekerij De Bierkreek in IJzendijke klimaatneutraal. Normaal Vanaf 22 september ligt de allereerste kli- maatneutrale Nederlandse compactdisc in de winkels, de nieuwe dubbel-cd 'Hier is Normaal'. Normaal treedt met de kli- maatneutrale cd als eerste Nederlandse band in de voetsporen van bands als Coldplay, Pink Floyd en Atomic Kitten. Normaal is zelfs een stukje verder gegaan: ook hun twee concerttournees dit jaar zijn volledig klimaatneutraal uitge voerd. De energie die nodig was tijdens de 44 optredens is volledig gecompen seerd met investeringen in duurzame energieprojecten in India. Voor meer informatie; www.hier.nu Ilse Pama is beleidsadviseur milieu en economie en inte graal waterbeheer bij de ZMF. 5 WANTIJ Oktober '06

Wantij | 2006 | | pagina 5