u Ml' l'l'iilW^—II generaal van de Verenigde Naties, hebben ruim 3 miljoen kinderen door dit ongeluk lichamelijke klachten en behandeling nodig. In 2002 was een kerncentrale in Ohio "enkele millimeters verwijderd van een mogelijk catastrofale ramp". In augustus dit jaar haalde een kerncentrale in Forsmark, Zweden het nieuws. Door kortsluiting stopte de reactor abrupt. De oververhitting die toen ontstond, moest worden opgevangen door een met diesel generatoren aangedreven koelsysteem. De noodgeneratoren sloegen als gevolg van technische fouten echter niet automa tisch aan. Pas na 23 minuten kreeg het personeel ze handmatig aan de praat. De Zweedse regering sloot in afwachting van nader onderzoek vijf soortgelijke reacto ren. Die bijna ramp leidde in Nederland tot extra inspecties in Borssele. 4. Kernenergie is mogelijk doelwit voor aanslagen In oktober 2001 liet de Franse justitie weten over serieuze aanwijzingen te beschikken dat een kerncentrale in Europa of de VS het doelwit zou zijn van een aanslag. Frankrijk plaatste luchtaf weergeschut rondom nucleaire installa- Actie Greenpeace op koepel kerncentrale Borssele. Foto: Jaap Wolterbeek I ties. Ook in Canada en de VS wordt inmiddels de nucleaire industrie door het leger beveiligd. Borssele haalde, door het proces tegen leden van de zogenoemde Hofstadgroep, dit jaar het nieuws als mogelijk doelwit van een aanslag. 5. Kernenergie is niet nodig Als we duurzame bronnen meer benut ten.In Nederland wordt momenteel 2,5 van het stroomverbruik door windenergie gedekt. Als de huidige doelstelling (7500 MW in 2020) wordt gehaald, dan kan daarmee al 15 tot 20% van het huishou delijke gebruik geleverd worden. Het aan deel dat met schone biomassa en zonne panelen wordt opgewekt kan nog fors worden uitgebreid. Verder is spaarzaam heid geboden. Het Ministerie van VROM en de Energieraad pleitten in 2004 voor een besparing van het energiegebruik met jaarlijks 2%. Dat kan door selectiever gebruik van apparatuur, door spaarver- lichting en door efficiëntere motorsyste men. Actiegroepen Tot zover de argumenten. Nu de actie groepen? Bestaan ze nog? Jan Louwerse Peter Maas en Jan Moekotte zijn lid van de Wantijredactie. van Stop Borssele is resoluut in zijn uit spraken: "Kernenergie? Al dat afval dat zo vreselijk lang zijn giftigheid houdt! Ook de gebouwen moeten ooit ontman teld worden en als gevaarlijk afval wor den opgeslagen. We trekken daarmee een absoluut onverantwoorde wissel op komende generaties. En dat allemaal voor een rot beetje stroom? Kom nou! Bovendien blijf je op deze manier de doorbraak in de duurzame energievoor ziening, die er ongetwijfeld komt, voor je uitschuiven." Mogen we nog wat verwachten van Stop Borssele? Jan Louwerse: "Onze actiegroep is klein gewor den, dat geef ik toe. Maar afgelo pen zomer hebben we nog gede monstreerd bij Delta. Stop Borssele hoeft niet tot leven gewekt te worden. We wachten op een geschikt moment om weer van ons te laten horen. We blijven voorstanders: van sluiting!" 8 WANTIJ Oktober '06

Wantij | 2006 | | pagina 8