'Deze maatschappij is niet met ratio te benaderen' Sietz Leeflang, goeroe van energiebewust leven, nu Zeeuw Regelmatig heeft Leeflang het over hopen en bidden. Gerda Spaander en Peter Maas Sietz Leeflang is oprichter van De Kleine Aarde in Boxtel. Vervolgens richtte hij samen met zijn vrouw Anke De Twaalf Ambachten op, centrum voor ecologische technie ken. Na jaren in Brabant gewoond en gewerkt te hebben, streek het echtpaar in Breskens neer. Je hoeft je niet voor te bereiden als )je met hem een interview wilt. De opdracht is alleen om alert te zijn en zoveel mogelijk van zijn woorden op te vangen, te begrijpen en vast te leggen. Een hele opgave. Sietz Leeflang (72) praat honderd uit en met momen ten spat het vuur uit zijn ogen. Het lijkt een koud kunstje om energie te besparen wanneer je er zelf zoveel van hebt. Siëtz Leeflang. Foto: Peter Maas Voorbeeld zijn Het begin. Leeflang:"In Boxtel waren we heel open naar de gemeente. We vroegen expres geen vergunning aan voor onze experimentele halfondergrondse gebouw tjes, omdat we wisten dat ze 'nee' moes ten zeggen. Maar geregeld kwamen amb tenaren kijken. Ook wethouders lieten hun interesse duidelijk blijken. We kon den daar onze gang gaan." De Twaalf Ambachten is volgens Leeflang altijd een wonder van technisch vernuft geweest. Steeds maar weer oplossingen zoeken die moesten voldoen aan de haast heilige principes van duurzaamheid, kleinschaligheid en menselijkheid. Verloor de Twaalf Ambachten daarbij de commercie niet uit het oog? Leeflang: "Misschien wel. Verschillende technieken die door ons zijn ontwikkeld en verfijnd, zijn later door grote bedrijven overgenomen. Daar kwam geen patent aan te pas. Maar dat wilden we ook niet. We wilden geen deel zijn van het grote spel der verspillende economie. We wil den en konden niet anders dan een voor beeld zijn." Verwarming "In Boxtel zijn we al jaren bezig systemen te ontwikkelen naar menselijke maat en naar ecologische maatstaven." Wat levert dat op als het gaat om verwarming? Leeflang: "In ieder geval geen centrale verwarming, ook al is die van HR-kwali- teit. Radiatoren brengen door hun hitte niet alleen de lucht in beweging, maar ook het stof. Als je de cv een tijd niet hebt aangehad, ruik je daarom een soort schroeilucht. Gezond is al dat wervelende stof in ieder geval niet. Verder stijgt warme lucht op, dus tegen het plafond zit de meeste warmte. Maar daar heb je wei nig aan." Straling "Je moet geen stromingswarmte hebben, maar warmte door straling. Die stralings- warmte krijg je door een warmtebron met een groter oppervlak en met een lagere temperatuur, die poreus en liefst steen achtig is. Dat kan een tegelkachel zijn (op hout en ook op gas) maar ook een warm- temuur die zijn warme water krijgt van bijvoorbeeld een cv- ketel. Stralingswarmte voelt warmer dan stro mingswarmte. Neem de zon in de winter: ook als het vriest, kan het in zon behaag lijk zijn, daarbuiten absoluut niet. Je kunt dus toe met een lagere luchttempera tuur." Gasunie Al heeft stralingswarmte duidelijke voor delen, de cv zal voorlopig niet verdwijnen. "De gevestigde belangen zijn te groot en een cv is nu eenmaal wel érg makkelijk." Overigens is het principe van de HR-bran- der (de in keramisch materiaal opgesloten en daardoor koelere, bijna NOx-vrije vlam) als toepassing aangedragen door De Twaalf Ambachten. Ooit ging Leeflang er mee naar de Gasunie. Die toonde wei nig belangstelling, maar is er later toch mee aan de haal gegaan. "Dat zou voldoe ning kunnen geven, maar het heeft geen erkenning en geen geld opgeleverd. Wat steekt is dat het door ons ontwikkelde element om tegelkachels ook op gas te stoken, alleen voor héél veel geld het gas- keurmerk kon krijgen. En dat geld heb ben we niet." 9 WANTIJ Oktober '06

Wantij | 2006 | | pagina 9