Zeeuwind pionier in windturbines Onder de leden Esf>örtg "f primair'onóerwjs .//wv -zee uvii ^inrtnU^ Netscape Search Rookmarks Hotne samenwerking tussen Ie maatschappij. betekenen! fe?of^nontdekneten^ManoP^^ Anke van der Geest Grotere masten, grotere wieken. De windmolens van he If eerste uur verdwijnen uit ons landschap en nieuwe gene-\ raties verschijnen meer en meer. Ze hebben ook Sen ande-1 re naam: windturbines. Bijvoorbeeld van de vereniging Zeeuwind. Die werkt hard aan windenergiepmductie, maar is tevens actief op het gebied van zonne-tynergie, voorlichting en educatie. [.„„irmarks i°°'; Searc.h JUd v0" Wind en zon vormen duurzame energiebronnen. Energiebronnen waaruit we groene stroom kunnen verknjgen. Zeeuwind ontwikkelt en exploiteert windparken en is daarmee een producent van groene stroom. Zeeuwind is een coöperatieve vereniging. De leden van Zeeuwind delen desgewenst dus mee in de opbrengst van de wind. Bekijk ook eens... Lid worden? Vindt u het ook belangrijk I dat in Zeeland duurzame j energie geproduceerd wordt7 Wordt dan lid van Vereniging Zeeuwind. Ledenactie Actie: Zeeuwind helpt leden bij plaatsing zonneboiler. lees verder I Wat is windenergie? Het hoe en waarom van windenergie. Ledenactie KWT Actie voor leden. lees verde - Laatste Nieuws - Turbines windpark Kats II zijn besteld. lees verd Zin tegen onzin over windenerdie, een docume woe 20:19:51 Zeeuwind is een coöperatieve ver eniging die in 1988 begon met het plaatsen en exploiteren van wind turbines. De vereniging is nu ook actief in kleinschalige projecten, zoals kleine windturbines voor particulieren en het plaatsen van zonne-energie panelen bij landbouwbedrijven. Om het maatschap pelijk belang van duurzame energie bekender te maken, lopen er op een aan tal Zeeuwse basisscholen educatieve pro jecten waarbij de school zonnepanelen geïnstalleerd krijgt. De schoolprojecten lopen in samenwerking met het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling (ZPDO) en het IVN Consulentschap Zeeland. Zeeuwind levert ook een bijdra ge aan Ontdeknet, een website waarop leerlingen kunnen samenwerken met experts uit de samenleving. Groene stroom Zeeuwind beheert elf windturbineprojec ten met in totaal 32 turbines. Met de windmolens wordt wind omgezet in elek triciteit, die verkocht wordt aan elektrici teitsbedrijven. De elektriciteitsbedrijven verkopen deze energie aan klanten als groene stroom. Zo levert Zeeuwind een bijdrage aan de landelijke overheidsdoel- stelling om in 2010 negen procent van elektriciteitsbehoefte uit duurzame bron nen op te wekken. Dat is nu 2,5 procent. Zeelandbrug Wie kent niet de windturbines langs de Oosterschelde bij de Zeelandbrug? Er staan er nu vier met elk 250 kWatt ver mogen. Zij zijn in 1994 geplaatst en dit jaar toe aan vervanging. John Springer van Zeeuwind is enthousiast over de laat ste technische ontwikkelingen: "Er komen drie nieuwe windmolens met een hoogte van 80 meter, een rotordiameter van 90 meter en een vermogen van elk 3 megawatt. Het betekent een 12 keer gro ter vermogen per mast! Ze draaien lang zamer dan de oude en geven zo een rusti ger beeld. Dat is een reusachtige techni sche verbetering vergeleken met de 30 meter hoge masten die er nu staan, die rotorbladen hebben van 26 meter" Voor meer informatie: www.zeeuwind.nl www.zonopschool.nl www.ontdeknet.nl Anke van der Geest is lid van de Wantijredactie. 11 WANTIJ Oktober '06

Wantij | 2006 | | pagina 11