Ook Tholen heeft zijn Tureluur Vogels kijken in de Scherpenissepolder op Tholen. Foto: Peter Maas misschien wel ergens uit de omgeving van de Barentszee. De watersnippen mis schien uit de Botnische Golf. Bij Gorishoek duik ik maar vlug een uitspanning in voor een kof fie met tiramisu. De tent zit vol, vooral met mensen die hier komen om te duiken, om de natuur onder water te beleven. Daar zou hij zitten, aan dat tafel tje, genietend van het uitzicht, genietend van de natuur, genie tend achter zijn groot glas Belgisch bier, genietend van 'zijn' Tureluur: Thijs Peter Maas is lid van de Wantijredactie. Peter Maas Na 15 jaar denken, schrijven, overlessen. inrichten is 'Plan Tureluur' weliswaar nog niet helemaal klaar, maar wel een heel eind op weg. Rondom de Oosterschelde kom je 'Tureluur' haast overal tegen, met als boegbeeld de zuidwestkust, de Prunje, op Schouwen. Maar ook Tholen heeft zijn Tureluur. Op een zondagmorgen ga ik naar Tholen. Niet de meest gelukkige dag gezien de striemende regen en de zeer felle westenwind. Aan de zuid kant van het 'eiland' is een flink stuk Tureluur gerealiseerd. Eerst langs Poortvliet en dan naar Scherpenisse toe. Van daaruit proberen om aan de inlaag- dijk te komen. Hier in de Scherpenissepolder is landbouwgebied omgevormd tot natuur. De wijze waarop is ongekend. Terecht spreekt Kees Slager over een historische breuk met het verle den. Hier wordt geschiedenis geschreven. Binnendijks gelegen gronden worden ingericht, voor het eerst niet voor land bouwdoeleinden. De Gatweg is weg. De Schoondorpse Weg is weg. Waar akker was, is nu weiland en water. De zilte kwel komt van onder de zeedijk waardoor aan een belangrijke voorwaarde is voldaan: hier ontstaat zilte natuur. Vogelaars Ondanks het slechte weer staan er op de dijk verschillende vogelaars te turen. Tranende ogen door de wind. De koffer bak van de auto ligt vol met telescopen en statieven die snel worden opgezet om te kunnen zien welke steltlopers daar in de verte rondscharrelen. Het blijken kemphaantjes te zijn, samen met wat watersnippen. Er vliegen ook een paar witgatjes rond en in de verte zit een grote groep brandganzen. Waar komen ze van daan? Die stellopers en die vogelaars? Dit laatste is gemakkelijk, gewoon even vra gen. Ik kom mensen tegen uit Etten-Leur en helemaal uit Herentals (België). Tureluur is tot over de grenzen een ver maard gebied. En die steltlopers? Deze kemphanen en deze watersnippen zijn geen broedvogels uit Nederland. Ze komen al van verder. Er is een periode in het jaar waarop je je afvraagt of de trek vogels nu op weg zijn naar het noorden of juist al naar het zuiden. Het is begin augustus, dus zullen ze wel al teruggeko men zijn van hun broedgebieden in het hoge noorden. De kemphanen komen 14 WANTIJ Oktober'06

Wantij | 2006 | | pagina 14