De Nonolet van Sietz Leeflang Jlejvoetafdruk van J—I. Gerda Spaander In een voormalige tamelijk bouwvallige bakkerij in Breskens leeft het echtpaar Leeflang zich uit in het toepassen van warmtemurentegelkachels, héle andere toiletten en nog veel meer mooie ecologische technieken. Sietz Leeflang heeft inmiddels aow, maar is nog steeds druk in de weer. Het meten van zijn voetafdruk leidt al gauw naar verwarming, sanitatie (de manier waarop onze uitwerpselen worden afgevoerd) en de elektrische auto. Zijn stokpaardjes en paradepaardje leiden altijd tot zuinig omspringen met grondstoffen én de bevordering van kleinschaligheid. Leeflangs score komt op zo'n 2,5 ha, en daarmee hoort hij bij de koplopers in deze rubriek. Toilet Neem de toiletten in huize Leeflang. Wat je daarop produceert gaat niet met een grote plens het riool in, maar wordt uit eindelijk compost. Na de grote boodschap even een papiertje erop, aandrukken met een soort stamper, en na verloop van tijd afvoeren naar de groene bak. Zónder stank, waardoor deze wc de naam Nonolet (non-olet, Latijn voor 'stinkt niet') met ere draagt. Vervolgens passeert de kleine boodschap een soort natte kamerplantenbak van één m3, die ook niet stinkt, waarin de papyrus er heel goed bij staat en van waaruit helder gezuiverd water in een visvijver stroomt. Riolering Illustratief voor Leeflangs pleidooi voor een andere behandeling van afvalwater is de straat recht voor zijn huis: die ligt helemaal open voor nieuwe riolering. "Dat kost vermogens! Niemand luistert als je dit ter discussie stelt. Ook al groei en de kosten van versleten rioleringen ons ver boven het hoofd. Niet alleen zijn bij ons de kosten lager, ons systeem maakt ook kunstmest overbodig, met alle voordelen voor de bodemvruchtbaarheid, de bodemstructuur en de waterhuishou ding. Maar dan moet er wel een héle grote knop om." Elektrische auto Nog niet eerder werden bij de voetafdruk iemands autokilometers uitgedrukt in elektriciteit in plaats van benzine, gas of diesel. Elektriciteit? Ja, Sietz Leeflang rijdt al jaren in een elektrische auto. Niet zozeer om energie te besparen, want elek triciteit is ook energie, maar om van de uitlaatgassen af te zijn. Toch heeft er nu een 'gewone' auto zijn intrede gedaan, want een elektrische auto mag niet har der dan 60 km, en daarmee mag je niet door de Westerscheldetunnel. Overigens reist Leeflang meer met de trein dan met de auto, met name voor adviesgesprekken en bezoeken aan Boxtel waar zijn dochter Lieselot en haar man Frank de leiding van De Twaalf Ambachten hebben over genomen. Opmerkelijk: naast de auto tel len we zo'n tien rijwielen, van lig- tot vouwfietsen. In huize Leeflang worden er wei nig nieuwe spullen gekocht. Repareren is het devies. In zijn goed geoutilleerde werkkelder is hij in zijn element. Hij betreurt het dat repareren alleen maar moeilijker wordt. "Simpele onder delen zijn vaak nauwelijks meer verkrijgbaar" Bereken zelf uw voetafdruk op www.voetenbank.nl. Gemiddelde Noord-Amerikaan 9,5 ha Gemiddelde Nederlander 4, 7 ha Gemiddelde wereldburger 2,3 ha Eerlijke Aarde aandeel 1,7 ha Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 20 WANTIJ Oktober '06

Wantij | 2006 | | pagina 20