'Er is nog voor eeuwen aardgas' Energiedeskundige Jip Lenstra Willem de Weert Q Jip Lenstra wqs gastspreker op de ledenvergadering van de ZMF. Hij is" hoofd van de afdeling 'Economie J en Technologie' en projectleider van het nieuwe milieubeleidsplan van het ministerie van VROM (Toekomstagenda Milieu). Hij sprak voor de ZMF op persoonlijke titel. Voor eeuwen aardgas "Het eerste misverstand is", volgens Lenstra, "dat de voorraden aardgas spoe dig uitgeput zijn. Maar sinds 1973 zijn de bewezen reserves olie en gas alleen maar gegroeid. Verder zijn de kosten van het boren in de afgelopen 17 jaar met de helft gedaald. Investeringen in het winnen van gas uit de zeebodem (hydraatgas) zullen de huidige ideeën over de beschikbaar heid van aardgas radicaal veranderen. Op voorwaarde dat de technische ontwikke lingen verder gaan en dat tot nu toe niet beschikbare voorraden gas ontgonnen zullen worden, zal er nog voor eeuwen aardgas zijn." Klimaatverandering "Het tweede misverstand is", zegt Lenstra, "dat we de klimaatverandering zouden kunnen negeren omdat het wetenschappelijke bewijs (nog) niet vol ledig is. De schommelingen in de tempe ratuur op het noordelijke halfrond weken in de afgelopen duizend jaar maximaal een halve graad af van het gemiddelde. Maar in de laatste vijftig jaar steeg de temperatuur meer dan een graad Celsius. Het risico op extreme weergebeurtenissen neemt toe; kwetsbare unieke ecosystemen lopen gevaar. De uitstoot van C02 is op Volgens kenner van de energiepolitiek Jip Lenstra bestaan er vier grote misverstanden over onze toekomstige ener gievoorziening. Eén daarvan is dat de fossiele brandstof fen spoedig op zijn. Een andere is dat we de klimaatver andering kunnen negeren. Windenergie en opslag van steenkool bij de Sloehaven. Foto: Jaap Wolterbeek dit moment "veel groter dan de biosfeer en de oceanen kunnen opnemen. Zo lang de temperatuur op aarde blijft stijgen, is een forse beperking van de C02 uitstoot in de geïndustrialiseerde landen noodzakelijk. Dat is mogelijk door structuurveranderin gen, energie efficiency en de ontwikke ling van 'klimaatneutrale'energiedragers. Dan kan de C02-uitstoot in 2050 lager zijn dan nu. Klimaatbeleid is een politiek gegeven geworden", aldus Lenstra. Waterstofmaatschappij "Het derde misverstand is dat de water stofmaatschappij nog ver weg zou zijn. In Nederland en België zijn al fabrieken die waterstof produceren en ligt een netwerk van 810 km pijpleiding voor het transport van waterstof tussen bijvoorbeeld Rotterdam, Antwerpen, Terneuzen en Charleroi. Het is technisch al mogelijk om in brandstofcellen elektriciteit op te wek ken door waterstof in aardgas te mixen. Dat kan leiden tot een C02-reductie van 35 tot 91 procent. Lenstra voorziet dat waterstof spoedig de drager zal zijn van 'klimaatneutrale' energie. Samenleving niet op zijn kop Het vierde misverstand dat hij uit de weg wil ruimen is dat oplossingen voor de kli maatverandering onze samenleving totaal op zijn kop zullen zetten. "Als we de C02 - uitstoot weten te verminderen, dan kan het tijdperk van de fossiele brandstoffen aanzienlijk verlengd worden. Er is immers geen gebrek aan fossiele brand stoffen en de capaciteit om C02 op te slaan is groot, bijvoorbeeld in de bodem van de Noordzee." Lenstra verwacht dat de energieprijs voor de Nederlandse consument op den duur door de aanpak van het klimaatprobleem met 25 procent zal stijgen, maar dat de economie in dezelfde periode met 300 procent zal groeien. "Hoewel de structuur van de energievoorziening volledig zal veranderen, zullen de maatschappelijke gevolgen klein zijn," beweert de energie- deskundige Reacties op dit artikel? Mail uw opinie naar het forum van www.duurzaamzeeland.nl Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 6 WANTIJ Oktober '06

Wantij | 2006 | | pagina 6