,rgumenten tegen kernenergie iog steeds geldig 'Stop Borssele' wacht op geschikt moment Kernenergie trekt onverantwoorde wissel op komende generaties De kerncentrale in Borssele mag van het kabinet tot 2033 open blijven. Zelfs plannen voor een tweede kerncentrale zijn niet langer onbespreek baar. Kernenergie staat in Den Haag weer promi nent op de politieke agenda. - Actie bij de kerncentrale Borssele. Foto: Jaap Wolterbeek. k "Kernenergie," zeggen voorstan ders, "kan de uitstoot van broei kasgassen beperken en maakt het mogelijk om de doelstelling van het verdrag van Kyoto te halen." Het Kyotoprotocol was tot voor kort een slui merende reus, maar nu klaar wakker. Hoe staat het intussen met 'klein duimpje'? Zijn de tegenstanders van kernenergie onder de indruk van de reus? Zijn ze gevoelig voor het motief dat met kern energie het C02 probleem kan worden opgelost? Waar hangen ze uit, de actie voerders uit de vorige eeuw? Zijn ze opge brand en aan verrijking toe? Argumenten tegen kernenergie In maart 2005 hebben o.a Greenpeace, Milieudefensie en de twaalf provinciale milieufederaties, waaronder de ZMF, de argumenten voor en tegen kernenergie opnieuw afgewogen. Uitkomst: "We blij ven voorstander van sluiting." Daarvoor worden de volgende argumenten gebruikt: 1. Kernenergie is maar een tijdelijke oplossing. Ook uranium raakt een keer op. Met het huidige aantal kerncentrales en de huidi ge techniek om op rendabele wijze urani um te winnen, is er nog uranium beschikbaar voor ongeveer 50 jaar. Als alle elektriciteitscentrales, die nu op fos siele brandstof draaien, vervangen zou den worden door kerncentrales, dan is de voorraad rendabel en winbaar uranium binnen 3 tot 4 jaar uitgeput. 2. Kernenergie levert levensgevaarlijk afval Dat afval blijft een probleem, ook al zoekt de nucleaire industrie nu al tientallen jaren naar technieken om de halverings tijd van de straling te verminderen. Het gaat om levensgevaarlijk afval dat lang, heel lang (honderden tot duizenden jaren) van mens en milieu moet worden afgeschermd. Geen enkel land ter wereld heeft nog een definitieve oplossing gevonden, stelde het Rathenau Instituut in 2005. Ondertussen zijn de kosten van opslag gigantisch en blijft het gevaar voor ongelukken met en diefstal van radioac tief materiaal bestaan. 3. Kernenergie is gevaarlijk De gevolgen van ongelukken zijn onaan vaardbaar groot. Door het ongeluk in Tsjernobyl werden meer dan acht miljoen mensen aan radioactieve straling blootge steld. Volgens Kofi Annan, secretaris 7 WANTIJ Oktober '06

Wantij | 2006 | | pagina 7