Lekkage in de polder achter Total. De 20" duims transportleidingen van de steiger van Total naar de fabriek lekten op diverse punten. De Provincie Zeeland was betrokken bij de inspectie en sanering. Foto: A.J. Boterenbrood. Die partij moet zorgen voor registratie en analyse van ongevallen en incidenten en voor een centraal meldpunt waar alle lei dingbeheerders zijn verplicht zich aan te sluiten. De leidingbeheerders moeten betrouwbare en praktisch bruikbare informatie over de ligging van hun leidin gen en kabels verstrekken. Grondroerders dienen zorgvuldig te werken en leidingen en kabels in de praktijk op te zoeken bin nen een beperkte bandbreedte van de op de tekeningen weergegeven locatie. Verder dienen ze afwijkingen van teke ningen en beschadiging van leidingen per direct te melden bij het centrale meld punt. Op 5 september 2005 werd in het Staatsblad een wijziging van de Wet milieubeheer gepubliceerd. Het RIVM, Rijksinstituut voor volksgezondheid en milieu, kreeg daarbij de aanbevolen cen trale rol om de veiligheid van buisleidin gen te coördineren. Op basis van landelij ke wetgeving die nu in de maak is, gaat het Ministerie van VROM inspecteren en handhaven. De wetgeving is wellicht met 1 of 2 jaar van kracht. Overdracht en ken- nisdeling met de Provincie vindt nu al plaats. Op basis van de Provinciale Milieuverordening vond in Zeeland een inspectie van de lei dingbeheerders plaats. Gasunie, Air Liquide en Air Products en Shell beschikken over een goed functionerend leidingbeheerssys teem. Dat van Zebra pijpleiding en Total is voor verbetering vat baar. Het leidingbeheerssysteem van Dow dient nogmaals te wor den geïnspecteerd. De eerste voorlopige indruk was echter positief Kaart van buisleidingen in Zeeland Provincie Zeeland Meldpunt De Raad adviseerde het Ministerie van Economische Zaken om de verantwoorde lijkheid voor het voorkomen van ongeval len en incidenten bij één partij te leggen. Samenwerken per pijpleiding Bedrijven kunnen via buisleidingen samen werken. In de Ondernemersbijlage van BN/DeStem van oktober j.l. noemt Hans van der Hart, directeur van Zeeland Seaports, daar voorbeelden van. "Een voorbeeld is de agribusinesscluster in Sas van Gent waar zich bij zetmeelfabriek Cargill inmiddels Nedalco heeft gevestigd. Nedalco produceert daar alcohol voor con sumptie. De restproducten van de zetmeel fabriek zijn daarbij grondstof vor Nedalco, Deze grondstoffen worden per pijpleiding van de ene naar de andere fabriek ver voerd." Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Met dank aan A. Boterenbrood, Provincie Zeeland. MIDDELBURG TERNE UZEN 11 WANTIJ December '06

Wantij | 2006 | | pagina 11