Alice in Ondertand ue voorloper Peter Maas De expositie is opgebouwd rond een aantal thema's. Gek genoeg komt het onderwerp milieu of energie niet of nauwelijks aan bod, ter wijl dat toch juist een van de belangrijk ste redenen kan zijn om ondergronds te gaan. Verrassend is dat er ook om andere redenen voor ondergronds bouwen geko zen wordt. Om religieuze redenen bijvoor beeld. Zijn kerken met hun altaren en torens vooral een poging om in contact te komen met het 'hemelse', in de diepte raak je juist verbonden met de aarde. Ondergronds wonen Ondergronds wonen mag dan in ons land misschien een kleine hype zijn onder lief hebbers van duurzaamheid, in China wonen er nog altijd naar schatting 40 miljoen mensen letterlijk onder de grond. Het is er pure noodzaak. De zomers zijn er te heet, de winters te koud; de massa van de omringende grond conditioneert de temperatuur van de woonruimten. Concertzaal In Keulen is een concertzaal voor 2000 bezoekers gebouwd onder de grond. Op het plein erboven kun je aan de stenen op straat herkennen waar het gebouw pre cies is. Het grote voordeel is dat er geen speciale geluidsisolerende maatregelen genomen moesten. Alleen kon men niet ontkomen aan de contactgeluiden van het Het muZEEum in Vlisingen is een verrassende combinatie van moderne architectuur in een oud gebouw. Het kan wel degelijk samen gaan! Je kunt er het best heel langzaam door heen lopen. Voorzichtig slenter ik door de gangen en daal langzaam af tot ik uiteinde lijk in de Pakhuizen terecht kom bij een expo sitie over ondergrondse architectuur. plein erboven. Daarom is het bijvoorbeeld verboden om te skaten op het plein op het moment dat er uitvoeringen eronder bezig zijn. Zwembad Ook de Finnen blijken creatief. Er was behoefte aan een nucleaire schuilkelder, maar ook aan een nieuw zwembad. Het bleek wonderwel te combineren. De gewelven in de ruimtes zijn zodanig bewerkt dat een wolkenlucht is nage bootst. Het licht op het water zorgt voor een voortdurende beweging op het pla fond. Hierdoor lijkt de ruimte hoger. De sterk verlichte 'wolkenhemel' ontneemt het besef van ondergronds zijn. Peter Maas is lid van de Wantijredactie. Ondergronds zwembad in Finland Foto: MuZEEum VHssirtgen De tentoonstelling 'Verborgen ruimte, de ontdekking van ondergrondse architec tuur' is nog tot en met 11 februari 2007 in het Zeeuws maritiem muZEEum te zien. Bezoekadres: Nieuwendijk 11, 4381 BV Vlissingen; tel. 0118- 412 498; www.muzeeum.nl Maandag tot en met vrijdag 10.00 -17.00 uur. Zaterdag en zondag 13.00 -17.00 uur. Ondergronds wonen spreekt tot de verbeelding. Het verlangt wel speciale aandacht van de archi tect om de ruimtes niet alleen functioneel, maar ook aangenaam en aantrekkelijk te maken 12 WANTIJ December '06

Wantij | 2006 | | pagina 12